PEC Bytom rozbudowuje sieć ciepłowniczą: 14 nowych budynków podłączonych
Letnie miesiące to czas intensywnych prac dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Bytomiu. Rozbudowa sieci ciepłowniczej i modernizacja istniejących instalacji mają na celu zapewnienie mieszkańcom ciepła i komfortu w nadchodzących zimowych miesiącach.

Intensywne prace przy rozbudowie sieci ciepłowniczej

Jak co roku, PEC Bytom nie próżnuje w okresie letnim, przeprowadzając rozbudowę sieci ciepłowniczej zarówno w Bytomiu, jak i Radzionkowie. W ramach tych działań planowane jest podłączenie do sieci 13 budynków mieszkalnych w Bytomiu oraz jednego w Radzionkowie. Inwestycje te są częścią szeroko zakrojonego programu modernizacji i rozbudowy sieci, a łączne nakłady inwestycyjne przekroczą 7 mln zł.

Wsparcie finansowe z funduszy ekologicznych

Znaczna część tych inwestycji jest wspierana finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, 45% kosztów nowych przyłączy, które wyniosą 5 mln zł, zostanie pokryte z funduszy WFOŚiGW. Dodatkowo, jedno z zadań otrzyma dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prezes PEC, Sławomir Kamiński, podkreśla znaczenie tych środków dla realizacji planów rozbudowy sieci.

Przyłączenia i modernizacje w Bytomiu i Radzionkowie

W Bytomiu prace przyłączeniowe obejmą budynki przy ulicach Czarnieckiego, Cyryla i Metodego, Strzelców Bytomskich, placu Klasztornym, Katowickiej, Karola Miarki oraz Wrocławskiej. Dodatkowo, przedszkola nr 8, 29 i 30, a także Ośrodek Interwencji Kryzysowej zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej. W Radzionkowie PEC planuje podłączenie jednego budynku mieszkalnego.

Inwestycje w odnawialne źródła energii

Jednym z kluczowych projektów jest zabudowa źródła ciepła opartego na odnawialnych źródłach energii (OZE) w Bobrku. Dzięki tej inwestycji, pompa ciepła dostarczy ekologiczne ciepło do Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Huty Julia 12b. Projekt ten obejmuje również instalację fotowoltaiczną, co pozwoli na jeszcze większą efektywność energetyczną.

Prace remontowe i modernizacyjne

PEC Bytom realizuje również szereg innych prac mających na celu poprawę niezawodności dostaw ciepła. W Bytomiu planowana jest przebudowa sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Wiosny Ludów oraz budowa sieci łączącej budynki przy ul. Wyzwolenia i ul. Mochnackiego. Modernizacja węzła cieplnego przy ul. Siemianowickiej także jest na liście zadań.

Utrzymanie komfortu dostaw ciepła

W trakcie prowadzonych prac remontowych, PEC zastosuje kotłownie kontenerowe, które pozwolą na utrzymanie dostaw ciepłej wody użytkowej bez większych przerw. Prace konserwacyjne obejmą m.in. ulice Chorzowską, Chrobrego, Stolarzowicką, Armii Krajowej, Łagiewnicką i Wyzwolenia. Prezes PEC, Sławomir Kamiński, zapewnia, że przerwy w dostawach ciepła będą ograniczone do minimum.

Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom Bytomia i Radzionkowa komfortu cieplnego oraz przyczynienie się do redukcji niskiej emisji, co jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza w regionie.


Na podst. UM Bytom