Separacja czy rozwód?

Wszyscy chcemy żyć długo i szczęśliwie. Zawieramy związek małżeński, żyjemy spokojnie, planując wspólną przyszłość. Po jakimś czasie jednak okazuje się, że zaczynamy coraz mniej się rozumieć, dostrzegamy coraz więcej różnic między nami. Spędzamy oddzielnie coraz więcej czasu, zaczynamy się kłócić i dochodzimy do wniosku, że … dłużej tak nie można. Co dalej? Czy należy się rozwieść, czy może wystarczy separacja? Jak wybrać dobrze?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że jeżeli zamierzamy uregulować stosunki między małżonkami, należy sprawę skierować do Sądu. Organem wyłącznie właściwym w sprawach o rozwód lub separację jest Sąd. Nie możemy spraw tych powierzyć np. notariuszowi.

Zawsze zatem o tym, czy są przesłanki do orzeczenia rozwodu lub separacji, będzie decydował Sąd.

Aby Sąd orzekł rozwód, między małżonkami musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia. W przypadku separacji, aby możliwe było jej orzeczenie, musi nastąpić między małżonkami zupełny rozkład pożycia.

Niniejszy artykuł pochodzi ze strony Kancelarii Adwokackiej Adwokat Agnieszka Skowron z Bytomia: https://adwokat-bytom.com.pl/separacja-czy-rozwod/

Podobieństwa i różnice

W obu przypadkach zasadniczą przesłanką jest wystąpienie zupełnego rozkładu pożycia między małżonkami. Różnica natomiast sprowadza się do tego, czy rozkład ten jest trwały.

Trzeba pamiętać, że zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji, mimo przesłanek pozytywnych (tj. trwałego i zupełnego rozkładu pożycia lub zupełnego rozkładu pożycia) orzeczenie separacji lub rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek tego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji lub rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W przypadku separacji, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

Skutki rozwodu

Zasadniczą konsekwencją orzeczenia rozwodu jest definitywne rozwiązanie małżeństwa. Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego dopuszczalne jest zawarcie nowego związku małżeńskiego. Pomiędzy małżonkami powstaje także z mocy prawa rozdzielność majątkowa. Małżonek rozwiedziony, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, przez złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem, powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Małżonek rozwiedziony nie dziedziczy z ustawy po drugim małżonku.

Skutki separacji

Jeżeli chodzi o separację, możliwe jest jej zniesienie na zgodne żądanie małżonków. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Po uprawomocnieniu orzeczenia o separacji możliwe jest także orzeczenie rozwodu, gdy strony dojdą do wniosku, że rozkład pożycia między nimi ma jednak charakter trwały. Na skutek separacji pomiędzy małżonkami także powstaje rozdzielność majątkowa. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć nowego małżeństwa.

Jeśli chodzi o dziedziczenie w przypadku orzeczenia separacji, jest ono uregulowane podobnie jak przy rozwodzie. W przypadku separacji nie stosuje się przepisu dotyczącego możliwości powrotu do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego.

Alimenty przy rozwodzie i separacji

Istotną kwestią związaną z orzeczeniem rozwodu lub separacji pozostaje obowiązek alimentacyjny. Małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Zasady alimentacyjne są podobne jak w przypadku rozwodu.

W przypadku rozwodu obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. W określonych przypadkach sąd może przedłużyć ten obowiązek na żądanie uprawnionego.

Skutki rozwodu i separacji są w gruncie rzeczy bardzo zbliżone. Zasadniczą kwestią jest to, czy zupełny rozkład pożycia między małżonkami ma charakter trwały. Separacja ma rację bytu, jeśli liczymy się z możliwością kontynuowania związku małżeńskiego, natomiast rozwód definitywnie małżeństwo kończy. Decyzja o tym, czy wystąpić o rozwód, czy o separację, należy zawsze do małżonków i zależy od okoliczności konkretnej sprawy.