11 maja 2018 roku godzina 17.00
Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 

Prawda o wydarzeniach jakie rozegrały się na Górnym Śląsku od stycznia 1945 roku ujrzała światło dzienne dopiero po zmianie ustroju w Polsce. Na jaw zaczęły wówczas wychodzić informacje o Tragedii Miechowickiej, gdzie między 25 a 27 stycznia 1945 roku z rąk Sowietów zginęło ponad 380 osób, jak również o tworzonych przez Sowietów obozach pracy oraz wywózkach Ślązaków w głąb Związku Radzieckiego do pracy przymusowej.

 

Wydarzenia te nazywane Tragedią Górnośląską będą przedmiotem prelekcji z cyklu „Spotkanie z historią”, którą poprowadzi Tomasz Sanecki.

Bytomski historyk opowie między innymi o wydarzeniach, jakie rozegrały się w styczniu 1945 roku w Miechowicach, deportacji dziesiątek tysięcy Ślązaków do pracy w głąb ZSRR oraz powstałych na terenie Bytomia i innych śląskich miast obozów pracy. Tomasz Sanecki omówi także tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się między innymi w Bytomiu 28 marca 1945 roku. Wówczas z kopalni „Bobrek” cała zmiana górników, która wyjechała na powierzchnię została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty.

Dzisiaj wiele lat po upadku komunizmu, możemy swobodnie rozmawiać o Tragedii Górnośląskiej, a prelekcja poświęcona tym tragicznym wydarzeniom ma przede wszystkim przypomnieć wszystkim krzyk mężczyzn, kobiet i dzieci, które poniosły bezsensowną śmierć z rąk sowieckich żołnierzy i komunistycznego aparatu władzy.