Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo Polskie zapraszają na cykl „O wolną Polskę, o polski Śląsk” poświęcony historii Górnego Śląska w latach 1918-1922. To nowe wydarzenie na scenie kulturalnej Bytomia jest efektem współpracy miedzy obiema instytucjami, nawiązanej przy organizacji konferencji popularnonaukowej pt.: „Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów: 1933 – 1989” w kwietniu 2011 roku oraz paneli dyskusyjnych „Bytomskie Spotkania Historyczne” w roku 2012. Szerokie zainteresowanie poruszaną wówczas tematyką oraz setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę skłoniło obie placówki do opracowania koncepcji spotkań, w ramach których historycy IPN opowiedzą o tym, co w latach 1918-1922 najmocniej wpłynęło na bieg górnośląskich dziejów i jak są one powiązane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Swoje ustalenia badawcze zaprezentują pracownicy IPN m.in. Ryszard Mozgol, Zbigniew Gołasz, Angelika Blinda . Prelegenci pokuszą się o próbę nowego spojrzenia na znane i nieznane fakty z dziejów Górnego Śląska sprzed prawie stu lat. Formacje policyjne na Górnym Śląsku w dobie walki o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, powstania śląskie 1919-1920-1921, polityka polska wobec Górnego Śląska w latach 1918-1922, propaganda plebiscytowa– to węzłowe punkty tego trudnego czasu, a jednocześnie zarys ogólnej tematyki spotkań. Ich formą będą wykłady uzupełnione prezentacjami i omówieniem wydanych przez IPN materiałów, dotyczących prezentowanej tematyki. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół bytomskich, ale również do wszystkich osób zainteresowanych dziejami naszego regionu: historyków amatorów, studentów, nauczycieli, naukowców.

Spotkanie informacyjne przeznaczone głównie dla nauczycieli odbędzie się 15 marca 2018 roku o godzinie 15.00 w sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.