• Podsumowanie działań "Rowerem bezpieczniej do celu"

  Wczoraj bytomska drogówka prowadziła działania w ramach kampanii „Rowerem bezpieczniej do celu”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów oraz zmniejszenie liczby ofiar w tej grupie użytkowników dróg. Mundurowi stwierdzili liczne nieprawidłowości.

 • Kryminalni przejęli 900 porcji amfetaminy i 35 gr ekstazy

  Policjanci z bytomskiej komendy zatrzymali 27-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu. Pomieszczenia przeszukiwano z udziałem psa szkolonego do wykrywania narkotyków z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Stróże prawa przejęli prawie 900 porcji amfetaminy i ok 35 gram ekstazy o czarnorynkowej wartości ponad 5 tys. zł. Prokurator objął bytomianina policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

 • WSPÓLNIE DBAJMY O ŚRODOWISKO. "NIE" DLA NIELEGALNEGO SKŁADOWANIA I PRZEWOŻENIA NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW

  Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczającym przestępczość przeciwko środowisku udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in. nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych a także składowania odpadów niebezpiecznych na terenie opuszczonych hal magazynowych i pustostanów. Każdy przypadek, który budzi nasze podejrzenia, prosimy zgłosić Policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

 • Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy „Książka zaklęta w obrazie”. Wystawa czynna od 5 do 26 kwietnia 2019 roku.

  Dwie bibliotekarki z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu – Aleksandra Swojnóg i Lucyna Barańska - wpadły na niecodzienny pomysł zachęcający do czytelnictwa. Stworzyły wystawę fotograficzną o książkach, którą od 8 kwietnia 2019 r. można oglądać Galerii Rotunda MBP w Bytomiu.

  Na co dzień żyją w świecie książek: czytają je, polecają, wypożyczają, a nawet... fotografują. Aleksandra Swojnóg i Lucyna Barańska świetnie opanowały sztukę fotografii reklamowej i studyjnej, pomysłowo eksponując bardziej i mniej znane tytuły.

  Przy rosnących kosztach zakupu energii elektrycznej, coraz bardziej kuszące staje się wyprodukowanie własnej z użyciem przydomowych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

  Najprostszym, choć kosztownym rozwiązaniem wydaje się być założenie paneli fotowoltaicznych. Czy w realiach polskiego klimatu założenie takiej instalacji się opłaca?

  Rodzaje instalacji słonecznych

  Na początek warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje paneli, które możemy zamontować na swoim domu. Zasadniczo dzielą się na kolektory i baterie słoneczne. Bez wchodzenia w techniczne szczegóły postaram się wyjaśnić różnicę między nimi.

  Kolektory słoneczne wykorzystuje się do przemiany energii słonecznej na cieplną, czyli do ogrzewania wody lub mieszkania. Nie wytwarzają one prądu, ale zmniejszają jego zużycie przejmując niektóre zadania urządzeń elektrycznych. Najprościej rzecz ujmując, instalacje tego typu składa się z kolektora, który zamienia energię słoneczną w cieplną, systemu rur wypełnionych odpowiednią substancją, która transportuje ciepło, oraz odbiorników.

  Panele fotowoltaiczne faktycznie wytwarzają energię elektryczną, która następnie jest transportowana do odbiorników. Istotną różnicą między pierwszym a drugim rodzajem jest to, że kolektory wykorzystują około 80% energii słonecznej, a panele co najwyżej około 15%.

  Czy solary działają kiedy nie ma słońca?

  Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, energia słoneczna zawsze jest dostarczana do baterii słonecznych. Dzieje się tak nawet zimą, chociaż jest jej wtedy sześciokrotnie mniej niż w słoneczne, letnie dni. Nie musimy się jednak martwić, że zabraknie nam prądu. Firma montująca panele słoneczne nie tylko umieści je na dachu, ale też przerobi instalację elektryczną w domu. Dzięki temu, kiedy zabraknie energii słonecznej do zaspokojenia potrzeb, instalacja automatycznie zacznie ją pobierać z zewnętrznego źródła (czyli od dostawcy). Co ciekawe działa to też w druga stronę. Wytworzona, a nie zużyta energia elektryczna może zostać automatycznie przesłane do sieci, na czym można obok oszczędzania, trochę zarobić.

  Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

  Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę to jednorazowy koszt instalacji zaczynający się od 4000 złotych. Na pewno nie warto jej zakładać, jeżeli zamierzamy za rok sprzedać dom. Koszty te zwrócą się i będą prowadzić do oszczędności w nieco dłuższej perspektywie. Instalacja wykorzystująca energię słoneczną to jednak nie tylko darmowy prąd. W słoneczne lato możemy zarobić, poprzez odsprzedaż energii elektrycznej. Wartość naszej nieruchomości również wzrośnie po założeniu paneli słonecznych.

  Więcej informacji

  Dowiedz się więcej o panelach fotowoltaicznych - fotowoltaika Gdańsk - sprawdź więcej informacji

  Panele fotowoltaiczne: hit czy kit?

 • Działania "Rowerem bezpieczniej do celu" na bytomskich drogach

  Dzisiaj od rana na terenie naszego miasta bytomska drogówka prowadzi działania „Rowerem bezpieczniej do celu”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Stróże prawa będą kontrolować stosowanie się przez nich do przepisów ruchu drogowego.

 • Policjanci Wydziału Wykroczeń poszukują sprawców

  Policjanci z Wydziału Wykroczeń poszukują kierowców, którzy są sprawcami zdarzeń drogowych w Bytomiu w okresie od 11 do 15 marca tego roku. Świadków zdarzeń oraz osoby mające wiedzę o sprawcy prosimy o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • "Sprawny samochód = bezpieczna rodzina" - wiosenna kontrola aut

  Bytomska drogówka oraz stacja kontroli pojazdów przy ul. Strzelców Bytomskich 40 przeprowadziła kolejną bezpłatną kontrolę stanu technicznego osobówek. Akcja „SPRAWNY SAMOCHÓD = BEZPIECZNA RODZINA” odbyła się 23 marca. Skontrolowano blisko 30 samochodów. Była to doskonała okazja aby sprawdzić stan techniczny auta przed zbliżającą się wiosną.

 • Poszukujemy 50-letniego bytomianina

  Policjanci z komisariatu w Szombierkach poszukują 50-letniego bytomianina. Mężczyzna jest poszukiwany nakazem doprowadzenia wydanym przez chorzowski sąd. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu osoby poszukiwanej proszone są o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • Poszukujemy 36-letniego bytomianina

  Policjanci z komisariatu w Szombierkach poszukują 36-letniego bytomianina. Mężczyzna jest poszukiwany nakazem doprowadzenia wydanym przez zabrzański sąd. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu osoby poszukiwanej proszone są o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • Galeria Rotunda MBP zaprasza 5 kwietnia o godz. 16.00 na wernisaż wystawy "Wierszem zapisane w Bytomiu". Autorką wystawy jest Pani Anna Meiser.

  Czas trwania ekspozycji: 5-26 kwietnia 2019 r.

  Wystawa prezentuje wiersze napisane przez ludzi, których po II wojnie światowej los przywiódł do Bytomia i związał z naszym miastem. O czym i jak pisali? Co przeżyli, co zachowali w pamięci?

 • "Bezpieczne skrzyżowania" w Bytomiu

  Od godzin rannych bytomska drogówka prowadzi działania pt „Bezpieczne skrzyżowania”. Głównym ich celem jest ograniczenie liczby zdarzeń oraz liczby ofiar wypadków drogowych zaistniałych właśnie w rejonie skrzyżowań. Mundurowi pełnią służbę w kilku wytypowanych punktach miasta.

 • Pijany kierowca w policyjnych rękach

  Policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali pijanego kierowcę, który wczoraj rano jechał ul. Dworską. Amator jazdy na "podwójnym gazie" miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Teraz 67-letniemu mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

 • Komu przeszkadzała figurka anioła?

  Policjanci z Bytomia poszukują wandala, który uszkodził figurkę anioła w Parku Miejskim im. Kachla. Zdarzenie miało miejsce między 12 a 13 lutego tego roku. Świadków zdarzenia prosimy o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • Policjanci Wydziału Wykroczeń poszukują sprawców

  Policjanci z Bytomia poszukują kierowców, którzy najechali na barierę energochłonną na autostradzie A1 oraz kierowcy, który wjechał w zaparkowaną skodę. Zdarzenia na autostradzie miały miejsce w styczniu i lutym tego roku. Natomiast uszkodzenie skody 14 lutego 2019 roku. Świadków zdarzeń prosimy o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • Poszukujemy sprawców rozboju!!!

  Policjanci z Bytomia poszukują mężczyzn, którzy zostali zarejestrowani przez monitoring jednego ze sklepów w Bytomiu. Z ustaleń bytomskich śledczych wynika, że osoby te są sprawcami rozboju w marcu tego roku. Osoby, które rozpoznają wizerunki mężczyzn prosimy o kontakt. Gwarantujemy anonimowość.

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wraz z I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu serdecznie zapraszają 27 marca o godz. 17.00 na oficjalne zakończenie projektu społecznego "Książki da się lubić", realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Podczas tego spotkania uczniowie I LO pragną przybliżyć Państwu swoje osiągnięcia. Celem projektu było uświadomienie dzieci z terenu Bytomiu i Piekar Śląskich jak poważnym problemem jest poziom czytelnictwa w Polsce. Zwieńczeniem projektu będzie również wystawa prac pokonkursowych.

  Miejsce: sala wykładowa MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

 • Trwają działania "TRZEŹWOŚĆ"

  Od godzin rannych na terenie Bytomia prowadzone są działania „Trzeźwość”. Celem akcji jest wyeliminowanie tych, którzy jadą "na podwójnym gazie”. Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy oraz kilka lat więzienia. Mundurowi w szczególności będą kontrolować młodych kierowców.

 • Pijany 47-latek spowodował kolizję

  Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miał 47-latek, który w sobotę wieczorem spowodował kolizję drogową na ulicy Łagiewnickiej. Nietrzeźwy kierowca dodga wjechał w osobowego opla. Teraz o jego losie zadecyduje sąd. W więzieniu może spędzić nawet 2 lata.