Pierwszy inwestor w KSSE ruszył z produkcją



Oparta na najnowocześniejszych technologiach hala produkcyjno – magazynowa, w której produkowane są panele do bram segmentowych i ogrodzeń została dzisiaj, /11 października/ oficjalne otwarta przez firmę EPCO Polska Sp. z o.o.

Nowy inwestor to jednocześnie pierwszy przedsiębiorca, który zainwestował swój kapitał na terenie bytomskiej Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Strzelców Bytomskich.

Od początku, kiedy zostałem prezydentem Bytomia powtarzałem, że najważniejszy jest rozwój gospodarczy miasta. Dlatego ogromnie się cieszę, że udało nam się pozyskać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która zainwestowała swój kapitał w Bytomiu - mówił Damian Bartyla, prezydenta Bytomia podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia hali produkcyjnej firmy EPCO.

Inwestycja oddana do użytku 11 października powstała na działce o powierzchni ponad 2 ha, którą belgijskiej firmie za niemal 2 mln zł sprzedała gmina Bytom. Zakres inwestycji, która została zrealizowana w niecały rok czasu, był ogromny. Na terenie tym powstała nie tylko hala produkcyjno - magazynowa wraz z częścią socjalną i biurową o łącznej pow. ok. 5500 m2, ale także parkingi oraz drogi dojazdowe.

Jak zaznaczył podczas konferencji Piotr Wojewódzki, Dyrektor Operacyjny EPCO Polska Sp. z o. o., obiekt wyposażono w nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie technologiczne do produkcji paneli do bram segmentowych, a wyprodukowane w Bytomiu towary trafiać będą do krajów Europy środkowej i wschodniej, a także skandynawski rynek. Docelowo firma planuje zatrudnić do 20 osób.

Decydując się na ulokowanie naszego kapitału w Bytomiu braliśmy pod uwagę nie tylko dobrą lokalizacje terenu, drogi dojazdowe do największych miast w Polsce, ale również bardzo dobry kontakt z władzami miasta, które życzliwie podeszły do rozmów z nami i zapewniły nam pełne wsparcie - mówił Massimo Cassinari – Dyrektor Finansowy i członek Zarządu firmy EPCO.

Warto również podkreślić, że nowy inwestor otworzył swój biznes na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu. Teren ten włączyliśmy do KSSE w 2014 roku, a dzięki wzmożonym wysiłkom udało się pozyskać tutaj pierwszego inwestora. Wierzę, że za EPCO ruszą kolejni przedsiębiorcy, którzy uwierzą, że Bytom jest dobrym miastem do lokowania biznesu – dodał Damian Bartyla.

Sytuacja w Bytomiu przypomina mi okres, kiedy otwieraliśmy nasz zakład w małym miasteczku przy granicy belgijsko – francuskiej. Tam również wokół naszej firmy było wiele niezagospodarowanego terenu, a teraz nie ma już miejsca, bowiem w ciągu ostatnich lat powstało tam kilka nowych zakładów produkcyjnych – podkreślił Massimo Cassinari.

Przypomnijmy, że uzbrojenie terenu o powierzchni 21,3 ha po KWK Powstańców Śląskich w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, kosztowało ponad 21 mln zł. 5,5 mln zapewniło miasto, a reszta – 15,7 mln pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007-2013. Tereny włączone do KSSE mają potencjał, ale oprócz tego posiadają to wszystko, czego potrzebują przedsiębiorcy, czyli dobrze skomunikowanej lokalizacji, dróg dojazdowych, sieci kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej.


Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek