Drony dla środowiska



Bytom wprowadza kolejny element walki z zanieczyszczeniem powietrza. Po zakończeniu pilotażowego projektu z wykorzystaniem drona do walki z niską emisją oraz odpadami, miasto zakupiło dwa takie urządzenia. Szkolenia z zakresu ich obsługi przeszli też pracownicy wydziału.

Nie jest nowością, że z problemem niskiej emisji boryka się wiele miast. Obok zanieczyszczeń komunikacyjnych, będących zmorą każdego większego miasta, w miastach, takich jak Bytom dochodzą przydomowe piece i lokalne kotłownie węglowe, gdzie spalanie paliwa często odbywa się w zabroniony sposób.

Nasz dron do walki o czystsze powietrze wyposażony jest w mobilne laboratorium pomiarowe, które jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczenia – mówi Marek Gorzkowski, Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Za pomocą tego innowacyjnego urządzenia będzie możliwe określenie poziomu związków gazowych oraz lotnych związków organicznych, czyli substancji charakterystycznych dla spalania odpadów. Co ważne pomiarów można dokonywać zarówno z ziemi, jak i na wysokości.

Dron będzie wykorzystywany w trybie interwencyjnym, w sprawach zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów lub innych niedozwolonych materiałów. Po analizie próby dymu oraz wstępnym potwierdzeniu nieprawidłowości będziemy przeprowadzać kontrolę paleniska – mówi Marek Gorzkowski.

Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skróci się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu z komina, natychmiast bada jej skład. Trzeba dodać, że jak dotąd jedyną bronią walce z lokatorami lub przedsiębiorstwami spalającymi szkodliwe substancje, były czasochłonne kontrole straży miejskiej oraz pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy każdorazowo reagowali na zgłaszane przez bytomian przypadki uciążliwego zadymienia.

Gmina Bytom zakupiła też drona, który będzie służył do monitorowania miasta również w innych zakresach. W zależności od potrzeb, dron będzie mógł być wykorzystany przez ekopatrol do kontrolowania np. wysypisk odpadów.

By móc sterować dronem, niezbędne było przeszkolenie pracowników. Trzeba zaznaczyć, że operator drona wykonuje loty maszyną, która waży kilkanaście kilogramów wraz z aparaturą pomiarową. Cała ta procedura musi być wykonywana zgodnie z przepisami prawa z zachowaniem szczególnego bezpieczeństwa – mówi Marek Gorzkowski.

Pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska uczestniczyli w szkoleniach UAVO, które zakończyły się zaliczonym egzaminem państwowym, uzyskując jednocześnie świadectwo kwalifikacji wydane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Warto podkreślić, że w zakresie ograniczenia niskiej emisji gmina Bytom realizuje program związany z dotacją do wymiany starych pieców węglowych, w ramach którego mieszkańcy mogą otrzymać dotacje do poniesionych kosztów inwestycji związanych z wymianą ogrzewania na proekologiczne.

Autor: AK
Zdjęcia: H. Klimek