Już po raz dwunasty rusza Bytomska Jesień Literacka. W tym roku z bardzo bogatym programem. Ze względu na remont samego Beceku poszczególne wydarzenia Jesieni Literackiej będą się odbywać w:
- Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA,
- Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK
- Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu,
- Biurze Promocji (Rynek 7).
 
 
W programie cykle warsztatowe, konkursy (Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka, Bytomska Scena Recytatora), seminaria (w tym spotkanie z Martą Fox pod tytułem Ślady romansów w literaturze polskiej), wieczory autorskie Grzegorza Olszańskiego i Adama Ziemianina, koncert piosenki artystycznej (laureaci bytomskiego festiwalu piosenki poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem Piekarskiej Orkiestry Kameralnej), spektakle „Jak to było na Śląsku”  w reżyserii Danuty Szymczyk i „Wierna wataha” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, autorskie dzieło duetu Pawła Wolaka i pochodzącej z Bytomia - Katarzyny Dworak (legnicki zespół aktorów zasila studentka wrocławskiej AST, pochodząca z Bytomia - Adrianna Jendroszek). W programie również recital Tomasza Stockingera „Już nie zapomnisz mnie”, wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie, czyli wieczór w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego.
 
Poniżej pełen program. Bilety już są dostępne, więc sugerujemy się pospieszyć z zakupami.
 
 

20.11.2018 r. (CSW Kronika) – dzień 1 (wtorek)

godz. 18.00 – wieczór autorski Grzegorza Olszańskiego

Polski poeta i krytyk literacki. Jest współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko. W 1999 roku wydał tomik poezji pt. Tamagotchi w pustym mieszkaniu za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2002 roku został stypendystą Polityki. W 2006 wydał książkę o poezji Ewy Lipskiej Śmierć udomowiona. W 2014 został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" za tom Starzy nieznajomi. Jest krytykiem muzycznym w kwartalniku "Opcje".

 

 

21.11.2018 r. (MDK nr 1) – dzień 2 (środa)

godz.15:00 – XXXVII Bytomska Scena Recytatora – konkurs dla recytatorów, wykonawców etiud teatralnych oraz osób prezentujących poezję śpiewaną i piosenkę aktorską (jury: Mirosława Żak)

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości regulamin konkursu jest wzbogacony o nagrody specjalne za wykonie utworów o charakterze patriotycznym. Konkurs posiada zasięg ogólnopolski.

 

 

22.11.2018 r. - dzień 3 (czwartek)

godz.15:00 (MDK nr 1) – warsztaty z zakresu recytacji i piosenki aktorskiej oraz poetyckiej dla uczestników Bytomskiej Sceny Recytatora oraz osób zainteresowanych. 

Prowadzenie: Mirosława Żak Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Swoją przygodę z teatrem i sceną recytatora rozpoczynała w Bytomiu i tutaj  wydała swój debiutancki album „Bez odpowiedzi” z poezją śpiewaną, na którym znalazły się utwory z tekstami wybitnych polskich poetów, m.in. Tadeusza Nowaka, Jerzego Harasymowicza, Stanisława Grochowiaka, Rafała Wojaczka i Kazimierza Wierzyńskiego. W czerwcu br. zadebiutowała na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie w spektaklu „Stańczyk. Musical” J. Czaplińskiego.

 

Godz.19.00 (Rozbark) – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Spektakl "Wierna wataha" - reż. Paweł Wolak i Katarzyna Dworak

(spektakl posiada bytomskie akcenty – współautorka scenariusza Katarzyna Dworak oraz aktorka odtwarzająca główną rolę Adrianna Jendroszek pochodzą z Bytomia)

Kolejne - czwarte na legnickiej scenie - autorskie dzieło duetu Pawła Wolaka i pochodzącej z Bytomia - Katarzyny Dworak. Po obsypywanych nagrodami opowieściach dziejących się na wsi, tym razem przenosimy się do małego miasteczka. Jego bogobojni mieszkańcy żyją w poczuciu bezpieczeństwa, oddaleni od zawirowań politycznych reszty świata, od wszelkich wojen i niepokojów. Ceną za ten komfort jest - składana co pokolenie - niezwykła ofiara... Przez wiele lat nikt się przeciwko niej nie buntuje, wszyscy rozumieją wagę wspólnej sprawy, zgadzają się na życie podporządkowane potrzebom wiary i Kościoła. Ale w końcu w miasteczku rodzi się ktoś, kto chce żyć zupełnie inaczej...
Dramatopisarsko-reżysersko-aktorski tandem zaprosił do współpracy zarówno artystów znanych legnickiej publiczności, jak i debiutujących na legnickiej scenie. Muzykę stworzył Jacek Hałas we współpracy z Albertem Pyśkiem, scenografia jest dziełem Piotra Tetlaka, kostiumy - Natalii Rejszel, a choreografia - Jakuba Lewandowskiego. Ilustratorka Justyna Sokołowska, przygotowała wizualizacje, a legnicki zespół aktorów zasila studentka wrocławskiej AST, pochodząca z Bytomia - Adrianna Jendroszek.
Premiera: 28 stycznia 2018 r.

 

23.11.2018 r. – dzień 4 (piątek)

godz. 17.00 (CSW Kronika) – XXII Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka – konkurs otwarty dla autorów wierszy. Turniej posiada zasięg ogólnopolski. 

Jury tworzą:

Marcin Hałaś – poeta, pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, redaktor tygodnika Życie Bytomskie, Warszawska Gazeta oraz Uważam Rze;  

Grzegorz Olszański - poeta i krytyk literacki, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny,

Krzysztof Karwat – publicysta, krytyk, poeta, doktor nauk humanistycznych, twórca cyklu paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych, organizowanych pod hasłem Górny Śląsk – świat najmniejszy. Redaktor kwartalnika Fabryka Silesia.

 

godz. 19.00 – warsztaty literackie


Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel -  poeta, krytyk literacki, literaturoznawca, badacz literatury polskiej XX wieku. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, doktor honoris causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wykładał gościnnie m.in. na uniwersytetach w Bari, we Lwowie, Neapolu, Ołomuńcu, Opawie, Pietrozawodsku, Sankt-Petersburgu, Rzymie, Sztokholmie, Toronto, Nowogrodzie Wielkim. Współpracuje z  wieloma czasopismami literackimi i społeczno-kulturalnymi. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”. Współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach, laureat wielu nagród i odznaczeń w tym: Srebrnego Krzyża Zasługi,
Odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Orderu św. Stanisława, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości regulamin konkursu jest wzbogacony o nagrody specjalne za wykonie utworów o charakterze patriotycznym. Konkurs posiada zasięg ogólnopolski.

 

godz.19.00 (Rozbark) – „Jak to było na Śląsku” – spektakl w reżyserii Danuty Szymczyk

Spektakl w reżyserii Danuty Szymczyk. Reżyserka od 30 lat zajmuje się pracą pedagogiczną i twórczą. Od 1996 r. związana z MDK nr 1 w Bytomiu, jest reżyserem teatrów dzieci i młodzież, prowadzi cztery sceny: „Erato", „Małe Erato", „Perspektywa" i „Po godzinach". Jej zespoły działają od kilkunastu lat, jednak systematycznie „wymieniają" się ich uczestnicy. Od kilku lat z sukcesami prowadzi także teatr „Klio" przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

 


24.11.2018 r. (Rozbark) – dzień 5 (sobota) 

godz. 17.00– Koncert Laureatów Bytomskiej Jesieni Literackiej 

- prezentacja nagrodzonych wykonawców Bytomskiej Sceny Recytatora oraz Turnieju Jednego wiersza

- koncert piosenki artystycznej (laureaci bytomskiego festiwalu piosenki poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem Piekarskiej Orkiestry Kameralnej) 

 

 

25.11.2018 r. –(Rozbark) dzień 6 (niedziela)

16.00 – „Ślady romansów w literaturze polskiej” -  seminarium. Prowadzenie: Marta Fox.

Poetka, powieściopisarka i eseistka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje), a jej utwory były tłumaczone m.in.: na  niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski. Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureatka wielu nagród za twórczość literacką m.in.: Hanysa, Narcyza, Nagrody Humanitas Kobieta, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. Uznana za jedną z 50. najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Jest autorką opracowań kulturalnych, poświęconych m.in. konkursom literackim.

18.00 – Koncert Tomasza Stockingera 

Tomasz Stockinger - studiował na warszawskiej PWST, którą ukończył w 1978 roku, w tym samym roku debiutując jednocześnie w teatrze i filmie (główna rola w filmie „Sto koni do stu brzegów” Zbigniewa Kuźmińskiego, występ u Andrzeja Wajdy w „Bez znieczulenia”).
W 1979 roku zagrał u Janusza Morgensterna w „Godzinie ‘W’” z Ewą Błaszczyk, a w 1981 roku wystąpił obok Darii Trafankowskiej i Wirgiliusza Grynia w wojennym filmie Ewy i Czesława Petelskich „Bołdyn”, u Sylwestra Szyszki w „Czwartkach ubogich”, zaś przede wszystkim zasłynął dzięki roli hrabiego Leszka Czyńskiego w adaptacji „Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana z Anną Dymną i Jerzym Bińczyckim. 

Oprócz kilku ról w filmach kinowych (m.in. w polsko- estońskiej produkcji „Łza księcia ciemności” 1994, w „Pestce” 1995 Krystyny Jandy i „Szamance” 1996 Andrzeja Żuławskiego), w ostatniej dekadzie dał się poznać przede wszystkim jako odtwórca ról w serialach – jako mecenas Janicki w „Zespole adwokackim” (1993-94), Leszek Wierzbicki w „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego (1995 i 1998 rok), zaś przede wszystkim jako doktor Paweł Lubicz, jeden z głównych bohaterów telenoweli „Klan” (od 1997 roku). W 2000 roku otrzymał Telekamerę – nagrodę dla Najbardziej Lubianego Aktora, przyznawaną przez widzów i czytelników czasopisma „Tele Tydzień”. 

 

 

26.11.2018 r. (Biuro Promocji) – dzień 7 (poniedziałek)

godz. 18.00 - Wieczór autorski Adama Ziemianina

Spotkanie z  dziennikarzem, poetą i autorem tekstów. Dużą popularność przyniosły mu wiersze i utwory śpiewane m.in. przez Krzysztofa Myszkowskiego, Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, czy zespoły Wolna Grupa Bukowina, a przede wszystkim przez Stare Dobre Małżeństwo. Laureat wielu nagród w tym m.in. Wojewody Małopolskiego w dziedzinie Literatury, Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce Fundacji Kultury Polskiej, Łódzkich Wiosen Poetyckich. Debiutował w 1968 na łamach Życia Literackiego. Prace Adama Ziemianina tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski. W tym roku obchodził w maju nie tylko 70-te urodziny, ale także  jubileusz 50-lecia swojej twórczości.