Związek Zawodowy "Przeróbka" ma już 25 lat



Zrzesza pracowników kopalń, a także innych zakładów pracy związanych z górnictwem, a jego celem jest obrona i poprawa warunków pracy i płacy oraz pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej. Mowa o Związku Zawodowym „Przeróbka”, który 26 października obchodził 25-lecie istnienia.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w dawnej cechowni KWK Rozbark, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”. To wyjątkowe miejsce, które służyło górnikom ponad 100 lat. Tutaj załatwiali swoje sprawy służbowe przed zjazdem na dół i po wyjściu na powierzchnię, odbierali wypłaty, jak również w cechowni odbywały się zebrania i ważne uroczystości górnicze. Od kilku lat to miejsce służy tancerzom Teatru Rozbark, ale wciąż odbywają się tutaj ważne uroczystości nawiązujące do górnictwa w naszym mieście.

Jedną z nich była wczorajsza, 26 października uroczystość z okazji 25-lecia istnienia Związku Zawodowego „Przeróbka”, w którym wzięli udział przedstawiciele i członkowie Związku oraz władze Bytomia.

Historia związków zawodowych to historia wspaniałych ludzi, zaangażowanych w działania na rzecz wspólnych, szczytnych idei. Dzisiejsze wydarzenie jest doskonałą okazją by wyrazić wielkie uznanie i szacunek za wieloletnie zaangażowanie w ochronę i reprezentowanie interesów oraz praw pracowników branży wydobywczej ­
– mówił podczas uroczystości Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Warto podkreślić rolę Związku, który od dwudziesty pięciu lat nie tylko dba o miejsca pracy i warunki socjalno – bytowe pracowników przeróbki mechanicznej węgla w Polsce, ale również wspiera ich w wielu sprawach związanych z wykonywaną przez nich pracą na rzecz górnictwa. Podczas piątkowej uroczystości w Teatrze Rozbark przypomniano między innymi historię Związku, którego początki sięgają 1991 roku, kiedy komitet założycielski – na czele z Bolesławem Pietrusem – zarejestrował w Polsce pierwszy Związek Zawodowy Pracowników Przeróbki Mechanicznej Węgla KWK „Borynia”. Dzięki współpracy z przedstawicielami innych zakładów organizacja zaczęła się rozrastać, a liczba członków stale zwiększać. Dwa lata później, w 1993 roku zarejestrowany został ostatecznie statut Związku, dzięki czemu możliwa była rejestracja Związku o zasięgu ogólnopolskim w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie pod nazwą: „Związek Zawodowy Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla Kopalni Węgla Kamiennego w Polsce”. Przez następne lata liczba członków powiększyła się dwukrotnie, z 4000 w 1993 roku do ponad 8100 w 1997 roku, zaś do Związku należało w 1997 roku już 48 organizacji zakładowych.

Od początku swojej działalności celem Związku była walka o prawa pracowników, obrona i poprawa warunków pracy i płacy oraz pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej. Członkowie Związku brali również udział w pracach nad opiniowaniem wielu dokumentów dotyczących branży górniczej, w tym między innymi: działalności kopalń i zakładów górniczych, gwarancji dla pracowników kopalń i zakładów związanych z górnictwem, emerytur dla górników, jak również zajmują się organizacją szkoleń, akcjami społecznymi czy biorą udział w uroczystościach związanych z branżą górniczą.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek