Wspólnota Amazonek "Ostoja" świętowała 20-lecie działalności



Doradzają, informują, dzielą się doświadczeniami, prowadzą rehabilitację, ale przede wszystkim wspierają kobiety, które dotknęła choroba nowotworowa piersi. To codzienna praca „Amazonek” ze Stowarzyszenia Wspólnota Amazonek „Ostoja”, które dzisiaj, 27 października obchodziły 20-lecie działalności.

Dzięki Waszej trosce, poświęceniu i zaangażowaniu pomogliście wielu kobietom, które zmagały się z chorobą nowotworową. Wspieracie także w trudnych chwilach wiele bytomskich rodzin, za co serdecznie Wam dziękuję - mówił prezydent Bytomia, Damian Bartyla podczas uroczystości 20-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Amazonek „Ostoja”. Wasza dotychczasowa praca, aktywność i szereg działań, jakie codziennie podejmujecie zasługują na szczególne uznanie i szacunek - dodał prezydent Bartyla.

Stowarzyszenie Wspólnota Amazonek „Ostoja” powstało w 1998 roku z inicjatywy Urszuli Kudelskiej – Tejchman, która była również pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia. Założyło go 15 kobiet, a dzisiaj Stowarzyszenie liczy już 56 osób. Jego celem jest nie tylko prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej kobiet po mastektomii ułatwiającej im powrót do życia zawodowego i rodzinnego, ale również informowanie kobiet i ich rodzin o chorobach nowotworowych piersi, możliwości wczesnego wykrycia choroby, leczenia, rehabilitacji oraz pomocy, jaką mogą otrzymać kobiety dotknięte rakiem piersi.

W szeregach Stowarzyszenia działają również przeszkolone wolontariuszki, które odwiedzają w szpitalach kobiety – dzieląc się swoim doświadczeniem, udzielając kompleksowej informacji na temat dalszego postępowania w procesie powrotu do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Kobiety zrzeszone w Stowarzyszeniu prowadzą również spotkania tematyczne, wyjazdy terapeutyczne oraz udzielają informacji kobietom o profilaktyce zapobiegania chorobom nowotworowym piersi. Podczas sobotniej uroczystości bytomskie „Amazonki” podkreślały, że rak piersi należy do największej grupy ryzyka u kobiet w różnym wieku, a deformacja bądź utrata piersi oprócz okaleczenia fizycznego wywiera bardzo negatywny wpływ na psychikę.

Stres jaki niesie choroba nowotworowa, leczenie onkologiczne, zabieg chirurgiczny, radioterapia i chemioterapia oraz zmniejszenie wartości i atrakcyjności kobiety, mają największy wpływ na psychikę kobiety­
– mówi Elżbieta Winczakiewicz, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Amazonek „Ostoja” w Bytomiu. Dlatego tak ważny jest kontakt z innymi osobami, które przeszły już ten proces i są żywymi przykładami, że po okaleczeniu fizycznym można żyć normalnie i tym bardziej cieszyć się życiem. To właśnie nasz główny cel, jaki stawiamy w naszej działalności – podkreśla Elżbieta Winczakiewicz.

Warto dodać, że dla wielu osób Stowarzyszenie jest źródłem informacji o sposobie załatwienia spraw związanych z niepełnosprawnością, protezowaniem i sposobach radzenia sobie w chorobie. Przez dwadzieścia lat działalności bytomskie „Amazonki” brały udział w działaniach o skali krajowej: Olimpiady Amazonek, mistrzostwach Polski w łucznictwie, konferencjach i szkoleniach organizowanych przez Federacje Stowarzyszeń Amazonki oraz wielu innych spotkaniach, podczas których poruszano temat raka piersi. Jednym z nich była konferencja „Apetyt na życie”, która w maju 2018 roku odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Dzisiaj z kolei podczas uroczystości 20-lecia Stowarzyszenia odbyło się podsumowanie projektu „Apetyt na życie”, w którym aktywnie uczestniczyły bytomskie „Amazonki”.

Warto przypomnieć, że rok 2018 został ogłoszony rokiem profilaktyki raka piersi w województwie śląskim.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek