Komitet Rewitalizacji omawiał GPR



Z aktualnym stanem wdrażania Gminnego Programu Rewitalizacji zapoznali się podczas kolejnego posiedzenia członkowie Komitetu Rewitalizacji. Uczestniczyli w nim również: prezydent Mariusz Wołosz, wiceprezydent Michał Bieda, członek zarządu województwa Izabela Domogała oraz Aleksandra Jadach-Sepioło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Przypomnijmy, miasto złożyło do urzędu marszałkowskiego 34 z 35 projektów z Obszaru Strategicznej Interwencji w ramach działań infrastrukturalnych. 29 z nich otrzymało już dofinansowanie, a część (odnowa Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły, remont elewacji północnej kościoła św. Trójcy) już się zakończyła. Wiele projektów jest w trakcie realizacji, na przykład remont gmachu Bytomskiego Centrum Kultury czy siedziby Centrum Integracji Społecznej. Trzy infrastrukturalne projekty czekają jeszcze na ocenę formalną w urzędzie marszałkowskim. Z Obszaru Strategicznej Interwencji realizowane są także projekty społeczne. Umowy o dofinansowanie podpisano już z miejskimi koordynatorami 16 projektów, natomiast 5 kolejnych jest w trakcie oceny formalnej lub wybrano je już do dofinansowania.

Podczas spotkania omawiano też temat projektu pilotażowego rewitalizacji. Bytom jako jedyne miasto zakończyło projekt pilotażowy w terminie - mówiła Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast (realizują go jeszcze Wałbrzych i Łódź). Wiele z wypracowanych tutaj działań już służy innym miastom, na przykład analiza narzędzi zastosowanych przy uchwalaniu specjalnej strefy rewitalizacji.

Jedną z ważniejszych kwestii, jaką poruszali członkowie Komitetu, są niedobory finansowe projektów. Ich kosztorysy powstawały w roku 2016. Natomiast od tego czasu bardzo wzrosły ceny usług i materiałów budowlanych. To problem, z którymi borykają się miasta w całej Polsce - oferty przetargowe znacznie przewyższają szacowaną wartość robót. Komitet omawiał też kwestię złego stanu zabytkowych budynków, stojąc na stanowisku, że miastu potrzebna jest aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji, zakładająca m.in. ratowanie kamienic przed ich wyburzaniem.

Warto przypomnieć, że obowiązek powołania komitetu rewitalizacji nakłada na miasto przyjęta w październiku 2015 roku Ustawa o rewitalizacji. Członkowie komitetu spotykają się cyklicznie i opiniują zachodzące w mieście zmiany, związane z odnową miasta. Bytomski Komitet Rewitalizacji liczy 15 członków. Składa się z przedstawicieli sektorów: społecznego (7 osób) , gospodarczego (3 osoby) i publicznego (5 osób).


Galeria zdjęć:



Autor: Iwona Wronka