Klaster energii, czyli razem dla środowiska



O najnowocześniejszych rozwiązaniach z sektora odnawialnych źródeł energii oraz możliwościach, jakie stwarza współpraca lokalnych konsumentów i producentów energii, rozmawiano wczoraj /15 stycznia/ w bytomskim ratuszu podczas spotkania poświęconego koncepcji utworzenia klastra energii.

Odnawialne źródła energii to tematy, którymi się interesujemy i wyzwania, z którymi będziemy się mierzyć w najbliższej przyszłości - mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych wytwórców energii, spółek oraz instytucji.

Prezentacje przybliżającą tematykę klastra energii przedstawili Filip Wiśniewski i Łukasz Trześniewski, założyciele Grupy Perpetum Energia z Jeleniej Góry. O nowoczesnych metodach pozyskiwania energii mówił także Jerzy Spyrka, prezes Photovoltaik Solar Polska. W spotkaniu wzięła udział wicemarszałek Izabela Domogała, która mówiła o tym, jak wartościowe są wspólne inicjatywy mające wpływ na poprawę jakości powietrza, ograniczenie niskiej emisji, rozwój lokalnych źródeł czystej energii i wreszcie poprawa komfortu życia mieszkańców.

Czym więc jest klaster odnawialnych źródeł energii, kto może go tworzyć i jakie korzyści niesie takie przedsięwzięcie? To cywilnoprawne porozumienie konsumentów i producentów energii, którego zadaniem jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Dzięki klastrowi 100% wytwarzanej lokalne energii zużywane byłoby przez jego członków, lokalne źródła energii zaspokajałyby też potrzeby mieszkańców. Co istotonie klaster daje swoim członkom mozliwość budowy własnych, lokalnych źródeł energii odnawialnej wykorzystujących energie słoneczną , wiatrową , biomasę, a nawet odpady.

Warto tu wspomnieć, że dzięki termicznemu przekształceniu odpadów wytwarzana jest energia, a także znacznie zmniejsza się strumień odpadów trafiających na składowiska. Kraje, którym udało się doprowadzić do sytuacji, w której na składowiska trafia około 1 % odpadów komunalnych to m.in. Szwecja i Niemcy.

Obok tak oczywistych korzyści płynących z zawiązania klastra, jak poprawa efektywności energetycznej budynków, czy wprowadzanie w życie idei smart city, wspólna inicjatywa umożliwia także miejskim instytucjom i firmom łatwiejszy dostęp do dofinansowań na odnawialne źródła energii.

Mówiąc o klastrze, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniach zastosowanych już w innych miastach. Na taki krok zdecydowano się na Dolnym Śląsku, gdzie powstał Zgorzelecki Klaster Energii, w którego strukturę weszło 70 przedsiębiorstw, w tym dwa samorządy, organizacje pozarządowe i firmy będące w trakcie realizacji inwestycji w OZE.


 

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek