Premiera książki poświęconej Tragedii Miechowickiej



Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Wobec zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na bezbronnych mieszkańcach Miechowic trudno znaleźć uzasadnienie. Z rąk Sowietów zginęło według różnych szacunków ponad 380 osób.

Zapraszamy na premierę książki Tomasza Saneckiego „Tragedia Miechowicka 25 – 28 stycznia 1945” w Miejskiej Bibliotece Publicznej /plac Jana III Sobieskiego 3/ w dniu 18 stycznia o godz. 17.00.

Podczas promocji książki bytomski historyk opowie nie tylko o wydarzeniach związanych z Tragedią Miechowicką, ale również o walkach w Miechowicach i Bytomiu w styczniu 1945 roku oraz zaprezentuje miejsca upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W trakcie wykładu zostanie także poruszony temat związany z wszczęciem śledztwa przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach w sprawie zbrodni w Miechowicach, dzięki któremu udało się odtworzyć wiele faktów związanych z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w tej miejscowości.

O Tragedii Miechowickiej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzisiaj już wielu ze świadków tych wydarzeń nie żyje i dlatego naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, aby los pomordowanych w Miechowicach był przestrogą dla przyszłych pokoleń, a to co miało miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu nigdy więcej już się nie zdarzyło.
 
Autor korzystając z dostępnych materiałów, przede wszystkim dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a także dostępnych akt w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu oraz publikacji zawierających wspomnienia osób, które przeżyły dokonaną przez Sowietów masakrę w styczniu 1945 roku, napisał publikację, mająca na celu nie tylko przypomnieć o Tragedii Miechowickiej w dniach 25 – 28 stycznia 1945 roku, ale również przybliżyć przebieg walk o Miechowice. W książce bytomski historyk podjął również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także zaprezentował miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka.

Okladka.jpg   Plakat.jpg

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Fot. Archiwum Tomasz Sanecki