Wszystko o okuciu do szkła

Okucia do szkła wydają się tematem dość prostym i najczęściej wykańczając wnętrze nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Jednak, tak naprawdę ten drobny element jest niezwykle istotny. Przede wszystkim odpowiada za bezpieczeństwo szklanych instalacji. Ponadto, spełnia również role estetyczna i ozdobna. Dobrze dobrane okucie będzie dodatkową ozdoba pomieszczenia i będzie gwarantowało harmonię w doborze poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Dowiedz się wszystkiego co najważniejsze o okuciu: czym one są, jakie okucia są do wyboru i gdzie się je stosuje?

Czym są okucia?

Okucia do szkła, jak sama nazwa wskazuje, to elementy, które konieczne są do odpowiedniego montażu szkła do różnych zastosowań. Okucia do szkła pozwalają nie tylko na montaż, ale również chronią szkło i sprawiają, że może się ono dobrze i elegancko prezentować. Okucia np. do drzwi, tworzone są najczęściej z aluminium, które może mieć różne kolory, a najczęściej jest to srebro oraz złoto. Dodatkowo, są one powlekane metalicznymi powłokami, np. chromem lub mosiądzem. Dzięki temu są bardzo trwałe i dobrze się prezentują. Okucia mogą być wykonane również ze stali nierdzewnej. Najczęściej takie okucia znajdują swoje zastosowanie pod prysznicem oraz w drzwiach, które znajdują się w łazienkach, na basenach, saunach, a więc tam, gdzie kontakt z woda i wilgocią jest duży. Okucia ze stali nierdzewnej mogą być zarówno kolor matowy, jak i półmatowy i błyszczący. Czasem zdarza się, że okucia są polerowane, a nawet satynowane.

Mocowanie okuć do szkła

Aby montaż szklanych elementów był bezpieczny, okucia muszą być zamontowane w sposób bardzo precyzyjny. Okucia montuje się na skrzydłach lub ściankach poprzez wykonanie specjalnych otworów. Do montażu stosuje się także odpowiednie uszczelki, które chronią szkło przed uszkodzeniem. Liczy się nie tylko rodzaj zakupionego okucia, ale także umiejętne jego zamontowanie, a wiec po prostu doświadczenie i umiejętności.

Gdzie stosuje się okucie do szkła?

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większa powierzchnią szklaną. Mogą to być np. bardzo popularne w ostatnim czasie balustrady. Najczęściej montowane są w domach o dużej powierzchni, jednak można montować je także w dwupoziomowych mieszkaniach. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań powierzchni szklanych są prysznice. Szkło pod prysznicem może być ruchome, albo zamontowane na stałe. Jednak najważniejsze jest to, aby do łazienki i wszystkich powierzchni, które będą miały kontakt z woda i i wilgocią, wybierać wysokiej jakości okucia, odporne na działanie wody. W innym wypadku, po kilku lub kilkunastu miesiącach mogą prezentować się bardzo nieestetycznie. Gdzie jeszcze stosuje się okucia do szkła? We wszelkich systemach drzwi – klasycznych szklanych lub przesuwnych. Tu również bardzo ważna jest jakość okuć.

Gdzie kupować okucia do szkła hartowanego?

Do wyboru mamy przede wszystkim sklepy stacjonarne oraz internetowe. Bez wątpienia w tych drugich zakupy robi się wygodniej. Można dokonać wyboru bez presji, na spokojnie, nie wychodząc z domu. Można siedzieć wygodnie w swoim ulubionym fotelu i wybierać materiał okucia, jego wygląd, kolor. Wszystko na spokojnie, idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, rodzaju szkła, aranżacji. Zazwyczaj w sklepach stacjonarnych nie ma tak dużego wyboru jak w sklepach internetowych. Wynika to z tego, że sprzedawcy nie zawsze zamawiają wszystkie rodzaje i modele okuć, wiedząc, że np. niektóre są zbyt drogie lub niestandardowe, a przez to zapotrzebowanie na nie jest zbyt małe. A może właśnie Ty potrzebujesz wyjątkowych okuć? Wtedy warto przejrzeć oferty sklepów internetowych.

Aby wnętrze było piękne, wymaga naszej dużej uwagi nawet jeżeli chodzi o bardzo drobne szczegóły. Często to właśnie one decydują o wyjątkowym charakterze wnętrza.