Przy rosnących kosztach zakupu energii elektrycznej, coraz bardziej kuszące staje się wyprodukowanie własnej z użyciem przydomowych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Najprostszym, choć kosztownym rozwiązaniem wydaje się być założenie paneli fotowoltaicznych. Czy w realiach polskiego klimatu założenie takiej instalacji się opłaca?

Rodzaje instalacji słonecznych

Na początek warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje paneli, które możemy zamontować na swoim domu. Zasadniczo dzielą się na kolektory i baterie słoneczne. Bez wchodzenia w techniczne szczegóły postaram się wyjaśnić różnicę między nimi.

Kolektory słoneczne wykorzystuje się do przemiany energii słonecznej na cieplną, czyli do ogrzewania wody lub mieszkania. Nie wytwarzają one prądu, ale zmniejszają jego zużycie przejmując niektóre zadania urządzeń elektrycznych. Najprościej rzecz ujmując, instalacje tego typu składa się z kolektora, który zamienia energię słoneczną w cieplną, systemu rur wypełnionych odpowiednią substancją, która transportuje ciepło, oraz odbiorników.

Panele fotowoltaiczne faktycznie wytwarzają energię elektryczną, która następnie jest transportowana do odbiorników. Istotną różnicą między pierwszym a drugim rodzajem jest to, że kolektory wykorzystują około 80% energii słonecznej, a panele co najwyżej około 15%.

Czy solary działają kiedy nie ma słońca?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, energia słoneczna zawsze jest dostarczana do baterii słonecznych. Dzieje się tak nawet zimą, chociaż jest jej wtedy sześciokrotnie mniej niż w słoneczne, letnie dni. Nie musimy się jednak martwić, że zabraknie nam prądu. Firma montująca panele słoneczne nie tylko umieści je na dachu, ale też przerobi instalację elektryczną w domu. Dzięki temu, kiedy zabraknie energii słonecznej do zaspokojenia potrzeb, instalacja automatycznie zacznie ją pobierać z zewnętrznego źródła (czyli od dostawcy). Co ciekawe działa to też w druga stronę. Wytworzona, a nie zużyta energia elektryczna może zostać automatycznie przesłane do sieci, na czym można obok oszczędzania, trochę zarobić.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę to jednorazowy koszt instalacji zaczynający się od 4000 złotych. Na pewno nie warto jej zakładać, jeżeli zamierzamy za rok sprzedać dom. Koszty te zwrócą się i będą prowadzić do oszczędności w nieco dłuższej perspektywie. Instalacja wykorzystująca energię słoneczną to jednak nie tylko darmowy prąd. W słoneczne lato możemy zarobić, poprzez odsprzedaż energii elektrycznej. Wartość naszej nieruchomości również wzrośnie po założeniu paneli słonecznych.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o panelach fotowoltaicznych - fotowoltaika Gdańsk - sprawdź więcej informacji

Panele fotowoltaiczne: hit czy kit?