Jakie Bytom stawia sobie cele mieszkaniowe?



Logotypy.jpg

Jednogłośnie bytomscy radni przyjęli wczoraj, 24 czerwca uchwałę w sprawie polityki mieszkaniowej Bytomia do 2050 roku. Dokument ten poprzedzony wieloma analizami, badaniami i spotkaniami z mieszkańcami pokazuje wizję i długoterminowe cele naszego miasta w zakresie kształtowania warunków mieszkaniowych bytomian.

Jednym z celów powstania tego programu jest nie tylko zmiana polityki mieszkaniowej w naszym mieście, ale przede wszystkim przyciągnięcie mieszkańców ościennych miast do Bytomia – mówiła podczas sesji Rady Miejskiej Paulina Grobelny, kierownik Biura Spraw Lokalowych. Podjęliśmy wiele działań, w tym między innymi wypracowaliśmy Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa, który był jednym z filarów projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji, realizowanym w latach 2016 – 2018 – dodała Paulina Grobelny.

Na sesji przedstawiciel Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, dr Aleksandra Jadach–Sepioło /pod redakcją której opracowano dokument „Politykę mieszkaniową Bytomia do 2050 roku. Nowy wizerunek miasta”/ przedstawiła w prezentacji największe problemy i zagrożenia, z jakimi boryka się nasze miasto. Wśród nich jest nie tylko spadek liczby ludności Bytomia, duża liczba pustostanów, nieuregulowany stan prawny wielu nieruchomości i pogarszająca się jakość zasobu mieszkaniowego, ale także liczba mieszkań, która oceniana jest na 12 tysięcy, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi na ich remonty i utrzymanie.

Aby zmienić tą sytuację w mieście, władze miasta w porozumieniu z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (wcześniej:  Krajowym Instytutem Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa) stworzyły „Politykę mieszkaniową Bytomia do 2050”, której celem jest nie tylko wypracowanie metod zarządzania zasobem mieszkaniowym, ale również rozwiązanie problemów mających wpływ na gospodarkę mieszkaniową. Warto podkreślić, że przy tworzeniu dokumentu wzięto pod uwagę nie tylko ogólną sytuację mieszkaniową w mieście, ale również mającą na nią wpływ sytuację społeczną bytomian, politykę socjalną miasta, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także ochronę obiektów zabytkowych i wpływ środowiska na politykę mieszkaniową.

Dokument, jaki dzisiaj przedstawiamy Państwu ma pozwolić rozwiązać w przyszłości te wyzwania z jakimi mierzy się obecnie Bytom zarówno w mieszkalnictwie, jak i w sprawach ściśle z nim powiązanych – mówiła Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Proponujemy wprowadzenie zmian, które przyczynią się nie tylko do polepszenia stanu zasobu mieszkaniowego w mieście, ale przede wszystkim lepszego zarządzania gminnymi nieruchomościami, co pozwoli między innymi na zwiększenie wpływów z czynszów do budżetu miasta – dodała Aleksandra Jadach-Sepioło.

Warto dodać, że w programie omówiono szczegółowo wiele spraw związanych z miejskim zasobem komunalnym. Wśród nich są takie kwestie, jak: rozmieszczenie i analiza stanu technicznego zasobu komunalnego w gminie, ilość środków przeznaczanych na bieżące remonty mieszkań, sprawa zadłużenia mieszkań gminnych, jak również dostępności lokali mieszkalnych dla ludzi młodych. W dokumencie poruszono także zaangażowanie sektora prywatnego w rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz współpracę z inwestorami i właścicielami innych zasobów mieszkaniowych.

Pracujemy nad zmianą przepisów, które będą miały wpływ na zarządzanie zasobem mieszkaniowym gminy. Chcemy, aby te zmiany były w głównej mierze oparte właśnie na tym dokumencie, który dzisiaj został przedstawiony podczas sesji – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Kluczowe są zmiany nie tylko w obszarze mieszkalnictwa, ale również w wielu innych obszarach, takich jak: gospodarka odpadami czy wizerunek naszego miasta – dodał prezydent Wołosz.

Warto podkreślić, że „Polityka mieszkaniowa Bytomia do 2050” to nie tylko podsumowanie prac w zakresie mieszkalnictwa realizowanych w trakcie pilotażu w latach 2016-2018. Dokument ten przede wszystkim ma przygotować nasze miasto do wyzwań demograficznych w następnych dziesięcioleciach, pokazuje przed jakimi szansami i problemami stoi miasto zarządzając własnym zasobem mieszkaniowym, ale zwraca także uwagę na konieczność ścisłej współpracy władz miasta z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych.

Projekt „Polityka mieszkaniowa Bytomia do 2050 roku. Nowy wizerunek miasta” powstała przy dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego  Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 w ramach projektu pilotażowego „Bytom odnowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatywy społecznych”.
 

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom