W zapomnienie odeszły czasy, kiedy projektory kojarzyły się głównie z salami kinowymi, bądź też wyświetlaniem prezentacji na firmowych spotkaniach i uczelnianych wykładach. Aktualnie, popularność sprzętów tego typu ciągle wzrasta, a sprawia to, że znacznie spadają ich ceny, wzrasta dostępność, a same urządzenia coraz częściej stanowią jeden z elementów wyposażenia naszych domów prywatnych.
Czym charakteryzuje się projektor multimedialny, jakie posiada wady i zalety, a przede wszystkim na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Są to z pewnością najczęstsze pytania osób, które noszą się z zamiarem zainwestowania w takie urządzenie. Wątpliwości pojawiają się jeszcze w kwestii tego, czy rzutnik może stać się alternatywą dla telewizora, a także czy uzupełni on posiadane przez nas kino domowe.
Projektory i ich najważniejsze cechy
Niektórzy stwierdzą, że jedyną opcją będzie dla nich klasyczny telewizor, inni wybiorą projektor, a jeszcze inni nie widzą problem w posiadaniu tych obydwu urządzeń. Każdy kto jest niezdecydowany, powinien poznać najważniejsze atrybuty, aby lepiej poznać projektory.
Przekątna wyświetlanego obrazu dostosowana do naszych potrzeb
Kupując telewizor, musimy liczyć się zawsze ze stałą i niezmienną przekątną obrazu. Dodatkowo, dla większości z nas, zakup telewizora jest inwestycją na lata. W wypadku ukazania się nowego modelu, przeprowadzki bądź zmiany aranżacji pomieszczenia, często zajdzie potrzeba zakupu kolejnego sprzętu. Jeżeli chodzi o rzutnik multimedialny, takiego problemu nie ma.
Nawet te projektory, które nie jawią się jako najnowocześniejsze, wymagają jedynie odpowiedniej odległości od ściany. Po spełnieniu tych warunków, możemy ustawić standardową wielkość obrazu wynoszącą około 50 cali, natomiast jeżeli zechcemy zorganizować seans filmowych dla wielu osób, możemy pozwolić sobie nawet na dwustucalowy ekran. W wypadku większości modeli, uda się nam uzyskać obraz o przekątnej do 300 cali, dlatego zyskujemy wiele możliwości.
Kompaktowość i mobilność
Projektor z pewnością nie jest wielkim urządzeniem, a szczególnie w porównaniu z telewizorem (nawet tym najcieńszym), który będzie sporo zajmował, a jego przestawienie w inne miejsce, bywa problematyczne.
Klasyczny projektor do domu, swoimi gabarytami przypomina bardziej dekoder lub konsolę do gier. Podczas, kiedy nie jest on przez nas używany, z łatwością schowamy go nawet do szuflady. W wypadku, gdy chcemy go wykorzystać w innym pomieszczeniu lub poza domem, bez problemu będziemy mogli zabrać go ze sobą. Posiadając pięćdziesięciocalowy telewizor, mogłoby być to trudniejsze.
Wiele możliwości co do wyboru rozdzielczości
Wybierając projektor, będziemy mieli tutaj o wiele większy wybór, niżeli w wypadku telewizorów. Niestety, w wypadku gorszych sprzętów, które nie są zaopatrzone w wysoką rozdzielczość może pojawić się mały problem. Wystarczy wyobrazić sobie oglądanie filmu na ekranie o wielkości 50 cali, w rozdzielczości 320 na 240 pikseli.
Wybierając projektor do domu, zadbajmy o to, aby posiadały rozdzielczość Full HD bądź WXGA. Kupując dobrej klasy rzutnik cena może wynosić ponad dwa tysiące złotych, natomiast będzie to opłacalna inwestycja. Zakup urządzenia z rozdzielczością nieco niższą także ma swoje uzasadnienie, jednak tylko w wypadku, kiedy zamierzmy oglądać filmy raz na jakiś czas i to w jakości nie większej niż 720p. W każdej innej sytuacji, zdecydowanie lepiej nieco dołożyć, by móc cieszyć się wysoką jakością obrazu i innymi zaletami i możliwościami, jakie niesie za sobą posiadanie projektora.