Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Inwestor budowlany - kim jest?

Inwestor budowlany może być osobą fizyczną bądź prawną. Jest on uczestnikiem procesu budowlanego i to właśnie na jego nazwisko realizowana jest inwestycja. Inwestor budowlany obciążony jest tak naprawdę sporą ilością obowiązków. Musi przede wszystkim zorganizować proces budowy, zapewnić środki finansowe, projekt, kierownictwo budowy oraz opracować plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i życia. Zostanie inwestorem budowlanym nie jest jednak takie proste. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji pociąga za sobą obowiązek uzyskania szeregu decyzji administracyjnych warunkujących możliwość rozpoczęcia, jak i prowadzenia robót, a także późniejsze użytkowanie nieruchomości. Wykonywaniem obowiązków inwestora, na podstawie zawartej umowy, może zajmować się także inny podmiot który został do tego uprawniony, np. inwestor zastępczy, zatrudniony w ramach inwestorstwa zastępczego. Inwestor budowlany musi dopilnować, aby wszystkie prace były wykonywane według planu czy projektu. W ramach nadzoru inwestorskiego ma możliwość zatrudnienia inspektora, który przez cały czas będzie pilnował prac oraz sprawdzał, czy wszystko wykonywane jest w poprawny sposób. Wówczas odpowiedzialność ciąży na inspektorze, którego obowiązuje umowa. Obowiązkiem inwestora budowlanego jest także ustanowienie kierownika budowy, czyli osoby, która posiada uprawnienia budowlane. 

Prawa inwestora

Inwestor to podmiot, który zainicjował cały proces budowlany, zatem ma także prawo decydować o jego charakterze, czyli o przeznaczeniu inwestycji, a także o położeniu, wielkości obiektu a nawet materiałów, które zostaną wykorzystane przy budowie obiektu. Inwestor budowlany nie ma na co dzień do czynienia z budową, a to sprawia, że nie ma odpowiedniej wiedzy czy kwalifikacji. Ma on prawo zatrudnić inspektora w ramach nadzoru inwestorskiego, który będzie zajmował się całą budową oraz pilnował, aby wszystko było w porządku. Jeżeli coś zostanie zrobione w nieprawidłowy sposób, odpowiedzialność wówczas ciąży na inwestorze zastępczym, nie na bezpośrednim. 

Zagospodarowanie terenu i projekt

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest niezbędne, aby zacząć jakiekolwiek prace. Konieczne jest wypełnienie wniosku, w którym należy określić nieruchomość. Decyzję wydaje burmistrz bądź wójt. Kiedy zapadnie pozytywna decyzja, inwestor bezpośredni może zlecić opracowanie projektu budowlanego, który musi zostać oczywiście wykonany przez osoby które posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt powinien zawierać:

  • projekt architektoniczno-budowlany, który zawiera określoną funkcję, formę i konstrukcję obiektu, jego charakterystykę, ukazuje także zasady nawiązania do otoczenia, 
  • projekt zagospodarowania działki bądź też terenu, który został sporządzony na aktualnej mapie, musi zawierać granice działki, sieci uzbrojenia, sposób odprowadzania ścieków itp., 
  • według potrzeb inwestora - oświadczenie o zapewnieniu dostaw wody, energii i gazu, odbioru ścieków, w szczególnych i rzadkich przypadkach może zawierać nawet wyniki badań geologiczno-inżynierskich. 

Aby móc zacząć realizować prace, projekt musi zostać także zatwierdzony.

Inwestor budowlany - kto to i jakie są jego obowiązki