MZZiGK sprzedaje drewno opałowe. Dochód zostanie przeznaczony na inwestycje w sprzęt



Wycinka drzew to temat, który zawsze żywo interesował mieszkańców miasta. Co się dzieje z drewnem po ścięciu drzewa? Czy miasto może na tym zarobić? Tematem tym zajął się właśnie Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Tylko w 2018 roku z wycinki pozyskano 1000 m sześc. drewna, które praktycznie w całości rozdano nie mając z tego ani złotówki zysku. Szkoda, bo część tego drewna można sprzedać, a dochód ze sprzedaży przeznaczyć np. na inwestycje w sprzęt do utrzymania zieleni w mieście – mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Taki właśnie plan mają bytomskie służby zieleniarskie, które zmieniają politykę gospodarowania miejskim drewnem. Przypomnijmy, że dotychczas surowiec pochodzący z wycinki zagospodarowywany był na własne potrzeby oraz przekazywany nieodpłatnie np. niektórym organizacjom non profit lub za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie potrzebującym rodzinom. Po zmianach, część drewna z wycinki trafi do sprzedaży dla mieszkańców Bytomia po preferencyjnych cenach.

W lutym MZZiGK ogłosił przetarg na sprzedaż drewna pozyskanego z wycinki. 80 m³ sprzedano za prawie 9 tysięcy zł. Za te pieniądze MZZiGK zakupił łuparkę do drewna, która umożliwia cięcie drewna w 30-centymetrowe klocki przeznaczone do spalana w piecach i kominkach.

Obecnie MZZiGK planuje sprzedać 30 metrów sześc. liściastego drewna opałowego (topola, kasztanowiec, wierzba, lipa, grab, olcha, brzoza). W nadchodzących miesiącach MZZiGK planuje kolejne konkursy ofert na sprzedaż drewna.

Zainteresowani zakupem drewna mieszkańcy mogą zgłaszać oferty drogą mailową.

Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej MZZiGK w Bytomiu

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum MZZiGK w Bytomiu