PFRON znowu dofinansuje zakup wózków elektrycznych



31 sierpnia mija termin składania wniosków o dofinansowanie na zakup wózka  inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Niepełnosprawni mogą otrzymać na ten cel do 10 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (do 16 roku życia) oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym. Dodatkowym kryterium, upoważniającym do korzystania z tej pomocy, jest: wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie.  Osoby, które nie uczą się i nie są zatrudnione mogą otrzymać wsparcie po uzyskaniu pozytywnej opinii eksperta PFRON, potwierdzającej rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie.

Osoby niepełnosprawne, które posiadają potwierdzone przez NFZ zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne na wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym (specjalny), nie będą musiały uzyskiwać dodatkowej opinii eksperta PFRON (ale muszą spełniać kryteria programu dotyczące niepełnosprawności, wieku oraz braku możliwości poruszania się z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym).  

Minimalny wkład własny w zakupie wózka wynosi 10% ceny brutto. 

Termin naboru wniosków upływa 31 sierpnia. Osoby które nie zdążą w tym terminie, mogą ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu o przywrócenie terminu do złożenia wniosku.

Dofinansowanie do zakupu elektrycznych wózków inwalidzkich realizowane jest w ramach pilotażowego programu PFRON Aktywny Samorząd - Moduł I, Obszar C, Zadanie 1.

Program jest jednym z ważniejszych, realizowanych przez Fundusz we współpracy z samorządami. Na jego realizację w tym roku PFRON przeznacza w sumie prawie 172 mln zł. Program jest nakierowany na wydajniejszy model polityki społecznej osób niepełnosprawnych oraz pozwala na aktywniejsze włączenie się struktur lokalnych w działania rehabilitacji społecznej. Formy wsparcia przewidziane w programie dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.


Autor: Iwona Wronka