W nowoczesnej architekturze pojawiają się rozwiązania, które swoją funkcjonalnością i uniwersalnością potrafią zaskoczyć. Jednym z nowatorskich pomysłów jest budowa ogrodów zimowych, które idealnie wpisują się przede wszystkim w minimalistyczne budynki mieszkalne. Jeśli chodzi o ogrody zimowe, Warszawa i jej okolice słyną z ich dużej liczby. Mieszkańcy stolicy lubią bawić się architekturą i stosują awangardowe rozwiązania nie tylko we wnętrzach swoim domów, ale również na zewnątrz. Ponadto nie wszystkich stać na spory wydatek, jaki wiąże się z budową ogrodu zimowego, który może odstraszyć wielu miłośników innowacyjnych pomysłów.

Dlaczego warto mieć ogród zimowy?

Jeżeli jeszcze nie posiadacie ogrodu zimowego, a stan waszego konta bankowego pozwala wam na sprawienie sobie prezentu, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Ogród zimowy można traktować nie tylko jako pomieszczenie, w którym hoduje się egzotyczne rośliny, ale również jako doskonałe miejsce do zrelaksowania się w miłych okolicznościach przyrody nawet gdy za oknem leży gruba warstwa białego puchu. Dodatkowo oranżeria jest niezwykle przyjemnym pomieszczeniem do przyjmowania gości, któremu urokliwego charakteru nadaje szczególnie wieczorowa pora, kiedy pomieszczenie oświetlone jest klimatycznymi świecami.

Jeżeli nie chcemy naruszać całej konstrukcji domu i jednocześnie marzycie o jego większej powierzchni, warto zainwestować w kosztowny, lecz niezwykle funkcjonalny ogród zimowy. Doda on charakteru i elegancji. Dom wzbogacony o przeszklone elementy będzie wyglądał bardziej nowocześnie, a do tego wnętrza naszego domu zasili zdecydowanie więcej światła.

Rodzaje konstrukcji ogrodów zimowych

Do budowy tego typu konstrukcji niezwykle ważna jest staranna selekcja materiałów budowlanych. Bezpieczeństwo należy stawiać na pierwszym miejscu, dlatego warto postawić na sprawdzone, solidne rozwiązania. Specjaliści o wieloletnim doświadczeniu polecają trzy podstawowe tworzywa to budowy części nośnej ogrodu zimowego: aluminium, PCV oraz drewno.

Drewno jest jak dotąd najczęściej wybieranym tworzywem na rynku jeśli chodzi o budowę szkieletu. Jest to głównie zasługa unikatowego designu, który nadaje obiektom niepowtarzalnego wyglądu oraz ponadczasowego charakteru. Niestety konstrukcje w całości wykonane nawet z najlepszego gatunkowo drewna posiadają szereg wad, których nie można się wyzbyć. Największą z nich jest konieczność corocznej impregnacji belek drewnianych, które bez tego zabiegu mogą nie wytrzymać próby czasu. Dodatkowo drewno, nawet idealnie zabezpieczone, nie jest całkowicie odporne na deszcz czy szkodliwe promieniowanie UV. Zmienna pogoda powoduje naruszenie struktury drewna, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności wymiany zużytych belek.

Konstrukcje aluminiowe stanowią bardziej praktyczne rozwiązanie. Aluminium nie jest podatne na wilgoć czy suchy klimat, a w dodatku nie ulega korozji. Profile aluminiowe idealnie komponują się szczególnie w nowoczesną architekturę, ponieważ są dużo bardziej elastyczne niż drewno, dzięki czemu możemy nadawać im bardziej złożone kształty.

Jeżeli nie chcemy całkowicie rezygnować z drewna, a jednocześnie wymagamy od szkieletu stabilności i długiej przydatności, można zastosować połączenie drewna i aluminium. W ten sposób wewnątrz ogrodu zimowego zachowamy drewniane wykończenia, a zewnętrze, aluminiowe wsporniki perfekcyjnie ochronią całą konstrukcję przed wszelkimi uszkodzeniami.

W końcowym etapie budowy oranżerii należy oszklić ją odpowiednim rodzajem szyb, które w zależności od przeznaczenia powinny posiadać zróżnicowane cechy.

Nowoczesne ogrody zimowe