Bytom świętuje olimpijczyków 1924-2024 Premiera książki na lodowisku

W piątek 12 września na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów zaprezentowano książkę poświęconą 45 sportowcom związanym z Bytomiem — od Paryża do Paryża, z opowieściami o medalach i chwilach, które zdecydowały o losach kariery.
- Bytom pokazuje swoich olimpijczyków na lodowisku
- Poznaj nazwiska które pamięta Bytom
- Autorzy opowiadają jak powstała książka i kto mógł się w niej znaleźć
Bytom pokazuje swoich olimpijczyków na lodowisku
W wydarzeniu, które odbyło się 12 września na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów, wzięli udział sportowcy i miejscy przedstawiciele — gości przywitał prezydent Mariusz Wołosz, który objął patronat nad wydawnictwem. Autorzy publikacji Wojciech Krzystanek i Dariusz Leśnikowski zebrali historie 45 olimpijczyków związanych z Bytomiem, Suchej Górą, Miechowicami, Szombierkami i innymi dzielnicami w granicach miasta. Książka opisuje występy „od Paryża do Paryża”, przypominając zarówno triumfy, jak i dramatyczne sekundy, które zabrakły do medali.
Poznaj nazwiska które pamięta Bytom
Na premierze nie zabrakło znanych postaci: Waldemar Legień — dwukrotny mistrz olimpijski w dżudo, Krystian Sikorski z hokejowego środowiska oraz tenisistka Katarzyna Teodorowicz. Obecni byli także Beata Pacut-Kłoczko, Paweł Zagrodnik, hokeiści Franciszek Kukla, Zbigniew Bryjak i Mariusz Puzio oraz Leszek Błażyński junior, który opowiadał o karierze swojego ojca Leszka Błażyńskiego — dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego ze Szombierek Bytom. To nie katalog nazwisk, lecz zbiory osobistych historii o medalach zdobytych w Rzymie, Tokio, Monachium, Montrealu, Seulu i Barcelonie oraz o dramatycznych występach w Atenach, Pekinie czy Londynie.
Autorzy opowiadają jak powstała książka i kto mógł się w niej znaleźć
Krzystanek i Leśnikowski jasno określili kryteria: za „bytomskiego olimpijczyka” uznali sportowca, który urodził się na terenie obecnego Bytomia lub reprezentował klub mający siedzibę w mieście podczas występów olimpijskich. Dzięki temu czytelnik otrzymuje przegląd kariery 45 zawodników, którzy w różny sposób wpisali się w historię miasta i polskiego sportu. Publikacja jest dostępna w sprzedaży także drogą elektroniczną — można ją nabyć za pośrednictwem dystrybucji wydawniczej.
na podstawie: Urząd Miejski Bytom.
Autor: krystian