Aktualne ceny mieszkań w Bytomiu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Bytomiu - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 4 502 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Bytomiu z ostatnich 12 miesięcy. To o 41 zł, czyli 0,9%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje więc blisko stabilizacji, choć różnice między lokalizacjami i segmentami są wyraźne. Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń.

Redakcja faktybytom.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Bytomiu: najważniejsze liczby

  • 4 502 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +0,9% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+41 zł na metrze)
  • 3 507-5 606 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 209 198 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 47 m²
  • +39% - o tyle podrożał metr od 2022 r. (średnio +8,7% rocznie)
  • rejon Nowe Górecko - najdroższa część miasta w zestawieniu poniżej: 5 302 zł/m²

Mediana dzieli uporządkowany wykaz cen na połowy: poniżej tego poziomu znajduje się połowa wartości, powyżej - pozostała. Dla kupującego równie ważny jest przedział obejmujący środkową część rynku. Pokazuje, że miejska wartość centralna nie jest jednolitym cennikiem mieszkań.

Infografika: ceny mieszkań w Bytomiu
Infografika: ceny mieszkań w Bytomiu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 611
wtórny4 404

7 611 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 4 404 zł/m² na wtórnym oznacza premię wynoszącą 72,8%. Wybór segmentu istotnie zmienia zatem budżet zakupu. Taka premia może odzwierciedlać różnice wieku budynków, technologii i lokalizacji inwestycji; nie należy jej utożsamiać wyłącznie z dopłatą za nowość.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)4 121
35-45 m² (małe 2-pok.)4 584
45-55 m² (2-pok.)4 477
55-70 m² (3-pok.)4 846
70-90 m² (duże 3-4 pok.)4 532
90-120 m² (największe)3 583

4 846 zł/m² osiągnął segment 55-70 m², najwyżej wyceniony w tym podziale. Kawalerki kosztowały 4 121 zł/m², a największe lokale 3 583 zł/m². Nie ma więc prostego związku, w którym każdy mniejszy metraż oznacza droższy metr. O cenie jednostkowej współdecyduje to, jakie mieszkania i lokalizacje składają się na dany segment.

Ceny wg metrażu - Bytom
Ceny wg metrażu - Bytom

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

5 302 zł/m² w rejonie Nowe Górecko to najwyższa mediana w poniższej tabeli. Kolejne poziomy to 5 180 zł/m² w rejonie Miechowice i 5 025 zł/m² w rejonie Szombierki. Poza tabelą, w rejonie Łagiewniki, odnotowano 3 914 zł/m²*. Różnica względem rejonu Nowe Górecko wynosi 35%.

Rejonzł/m²
Nowe Górecko5 302
Miechowice5 180
Szombierki5 025
Stroszek4 734
Osiedle Zawadzkiego4 569
Osiedle Hutnicze4 435
Kleinfeld4 386
Zamłynie4 183
Rozbark4 144
Grossfeld4 112
Karb4 029
Pogoda3 927

* Dla rejonu Łagiewniki w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna. Rejony pochodzą z map OpenStreetMap, a ich granice są orientacyjne; nie są to jednostki administracyjne.

Mapa cen mieszkań - Bytom
Mapa cen mieszkań - Bytom

Ceny wg części miasta - Bytom
Ceny wg części miasta - Bytom

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic najczęściej pojawiających się w zestawieniu znalazły się:

  • ul. Strzelców Bytomskich - mediana 4 567 zł/m²
  • ul. Północna - mediana 7 809 zł/m²
  • ul. Zabrzańska - mediana 4 238 zł/m²

3 913 zł/m² dzieliło ul. Północna i ul. Wrocławska, gdzie mediana wyniosła 3 896 zł/m². Tak duże rozwarstwienie wewnątrz miasta pokazuje, dlaczego budżet warto odnosić do konkretnej lokalizacji i rodzaju zabudowy, a nie wyłącznie do poziomu miejskiego.

Więcej aktualności z Bytomia znajdziesz na stronie głównej faktybytom.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na faktybytom.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

209 198 zł to typowa cena zakupu, ale nie cały budżet potrzebny do sfinalizowania umowy. Na rynku wtórnym podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 4 184 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 1 976 zł z VAT i jest negocjowalna, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje zmianę poziomu rynku: od 2022 r. mediana wzrosła z 3 228 do 4 502 zł/m², czyli o 39%, przy średnim tempie 8,7% rocznie. Poniższy wykres pozwala zestawić ten dłuższy trend z obecną stabilizacją.

Trend cen - Bytom
Trend cen - Bytom

Bytom na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Poziom w Bytomiu jest o 2 308 zł/m² niższy. Również każde z poniższych sąsiednich miast ma medianę wyższą niż Bytom.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Bytom-4 502-
Radzionków4 km5 366+19,2%
Piekary Śląskie7 km4 629+2,8%
Świętochłowice8 km5 130+13,9%
Zabrze8 km5 085+12,9%

W oddalonym o 4 km mieście Radzionków różnica wynosi 864 zł/m², czyli 19,2%. Dla nabywców elastycznych lokalizacyjnie takie relacje cenowe mogą mieć znaczenie przy wyborze miejsca zakupu.

Komentarz analityczny

41 zł/m², czyli 0,9%, wzrostu względem poziomu z 2025 r. oznacza znacznie spokojniejszą dynamikę niż średnie 8,7% rocznie od 2022 r. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od horyzontu: długoterminowe podrożenie nie oznacza równie szybkiego ruchu obecnie.

0,6% na rynku pierwotnym i 0,7% na wtórnym wyniosły roczne wzrosty średnich cen na największych rynkach w II kwartale 2026 r. Lokalna stabilizacja wpisuje się więc w szerszy obraz niewielkich zmian cen (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.).

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Jednocześnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło w czerwcu 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet nabywców, ale presja na ceny zależy również od podaży mieszkań.

Co dalej z cenami? Jeżeli poprawa dostępności kredytów przełoży się na lokalny popyt szybszy od przyrostu oferty, ceny mogą rosnąć. Jeśli podaż wystarczy do jego zaspokojenia, możliwe będzie utrzymanie stabilizacji. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Bytomiu?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 502 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 3 507-5 606 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Bytomiu rosną, czy spadają?

Poziom cen jest o 41 zł/m², czyli 0,9%, wyższy niż wartość odniesienia z 2025 r. Oznacza to niewielki wzrost.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W tabeli rejonów najwyższą medianę ma rejon Nowe Górecko: 5 302 zł/m², a najniższą rejon Pogoda: 3 927 zł/m². Niższy poziom, 3 914 zł/m², odnotowano w rejonie Łagiewniki*.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Bytomiu?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 4 121 zł/m². W segmencie 35-45 m² jest to 4 584 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediana wynosi odpowiednio 7 611 i 4 404 zł/m². Rynek pierwotny jest droższy o 72,8%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 800 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 22 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (41 transakcji) i wtórny (759); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły