Finałowy koncert już w niedzielęPrzed nami ostatni już koncert w ramach Festiwalu „Muzyka Narodów”. W niedzielę, 25 sierpnia ze sceny w Parku Miejskim popłynie muzyka Górnego Śląska i regionów. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100 - lecia wybuchu I powstania śląskiego.

Tego dnia przed bytomską publicznością wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyrekcją Dariusza Kasperka oraz soliści Opery Śląskiej sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik oraz tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz. Publiczność wysłucha także utworów w wykonaniu Lucjana Czernego, artysty, radiowca i kabareciarza.

W repertuarze artysty znaleźć można m.in. stare tradycyjne śląskie pieśni ludowe.Do najbardziej znanych piosenek wykonywanych przez Czernego należą m.in.: „Dwie piękne róże”, „Starzyk”, „Ziemio ojczysta”.

Warto podkreślić, że w organizację niedzielnego koncertu włączyło się Muzeum Górnośląskie. Tego dnia oprócz muzyki publiczność wysłucha krótkiego wprowadzenia nawiązującego do prezentowanej w bytomskim muzeum wystawy „Na rozdrożu…” ukazującej życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Początek koncertu o 16.00. Wstęp wolny.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek