Narodowe Czytanie w Parku Miejskim



Etiudy teatralne, występy muzyczne, wystawy - trwają przygotowania do 8. Narodowego Czytania. W Bytomiu odbędzie się ono 9 września o 10.00 w Parku Miejskim.

Akcję kierujemy przede wszystkim do uczniów bytomskich szkół - mówi Bogusława Wnęk-Zych z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chcąc przybliżyć im zaproponowane przez parę prezydencką nowele, staramy się tę imprezę urozmaicić.

Jednym z zaproszonych do Międzynarodowego Czytania gości jest wiceprezydent Adam Fras. Zaproszono też m.in. policjantów, strażaków, harcerzy, dyrektorów bytomskich szkół. Organizatorzy bytomskiej akcji zdecydowali się na czytanie wszystkich ośmiu nowel. Dlatego w poniedziałek w parku miejskim usłyszymy następujące lektury: Dobra pani Elizy Orzeszkowej; Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Orka Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Przygotowano również wystawę dotyczącą autorów nowel. Zawiera ona fotografie, notki biograficzne czy ciekawostki z życia codziennego. Czytanie odbędzie się w scenerii nawiązującej do przełomu XIX i XX wieku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: www.prezydent.pl