Zapotrzebowanie na małe i mobilne lokale usługowe cały czas rośnie. Decydują się na nie już nie tylko małe przedsiębiorstwa, ale również większe firmy, lokale gastronomiczne, a nawet właściciele ośrodków turystycznych. Każdy z nich staje w pewnym momencie przed podobnym dylematem - jak zbudować taki lokal.

Odpowiedź na to pytanie nie musi być trudna. Budowa lokalu usługowego może być wykonana przy pomocy specjalnych elementów modułowych. Tego rodzaju budynki to konstrukcje, które powstają z gotowych elementów powstających w halach produkcyjnych. Ich złożenie następuje bezpośrednio na placu budowy.

Technologia ta chętnie używana jest do wznoszenia domków letniskowych lub niewielkich sklepów, ale sprawdza się również w przypadku większych projektów. Nic więc dziwnego, że z tego rodzaju budownictwa chętnie korzystają małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Modułowe lokalu usługowe - technologia

Budowa lokalu usługowego z elementów modułowych nie musi oznaczać utraty jakości. Proponowane obecnie rozwiązania cechują się wysoką klasą zastosowanych materiałów. Taki lokal usługowy powstaje najczęściej z wytrzymałego drewna, które zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest wysoka energooszczędność technologii.

Do produkcji tego rodzaju budynków, oprócz drewna, stosuje się oczywiście stalowe blachy. Te stosowane obecnie cechują się duża trwałością i wytrzymałością - często stosowane są w produkcji kontenerów morskich. Zastosowanie takiego materiału powoduje, że możemy dowolnie zmieniać kształt i wygląd budynku. Wiele projektów powstaje na specjalne zamówienie klienta, który chce nadać swojemu lokalowi wyjątkowego charakteru.

Proces budowy lokalu usługowego rozpoczyna się od wyboru projektu. Wiele firm oferujących takie usługi posiada własny katalog, z którego można wybierać interesujące nas rozwiązania. Istnieje oczywiście możliwość zmiany gotowego projektu i dostosowania go do indywidualnych wymagań. Stal i drewno stosowane w takich budynkach doskonale łączą się ze szkłem, które dodaje wizualnych zalet.

Po uzgodnieniu projektu, elementy lokalu przygotowywane są w specjalnych halach produkcyjnych. Tam powstaje ponad ¾ całej konstrukcji, reszta dorabiana jest bezpośrednio na placu budowy. Całość transportowana jest na miejsce montażu, gdzie następuje złączenie elementów. Czas produkcji takiego lokalu jest bardzo krótki w porównaniu z klasycznym budownictwem - cały proces zamyka się zazwyczaj w 2 miesiące.

Budowa lokalu usługowego - co warto wiedzieć?

Zalety budownictwa modułowego

Lokale usługowe tworzone w sposób modułowy mają wiele zalet. Przekładają się one na coraz większą popularność tego rozwiązania w Polsce. Podstawową zaletą jest krótki czas realizacji - budowa tradycyjnymi metodami to minimum kilka miesięcy, lokale modułowe powstają nawet w 30 dni. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się, kiedy szybko potrzebujemy postawić nowy obiekt.

Nie ma większych problemów również z rozbudową takiego lokalu. Wystarczy zastosować dodatkowe moduły, dzięki którym powierzchnia lokalu bardzo się zwiększy. Chętnie z takiego rozwiązania korzystają sklepy oraz obiekty gastronomiczne, które sezonowo chcą zwiększyć swoją powierzchnię.

Wielu przedsiębiorców ogromną uwagę zwraca na koszt budowy lokalu usługowego. Tutaj również, modułowe budynki, zyskują sporą przewagę. Koszt budowy takiego obiektu jest znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Nie oznacza to wcale mniej kreatywnych opcji aranżacji - projekt można łatwo dopasować do wymagań klienta.