Śruby kulowe można wykonać w technologii walcowania, wiórkowania (stosunkowo najrzadziej) lub szlifowania. W każdym przypadku zmienia się nieco charakterystyka pracy, wytrzymałość połączenia czy płynność działania, jednak ogólne cechy użytkowe są wspólne dla wszystkich śrub kulowych.
Największe zalety mechanizmów śrubowo-tocznych
Śruby kulowe, takie jak te, które znajdują się w ofercie firmy technikcnc.pl, są niezwykle precyzyjnym rozwiązaniem. Dokładność wynosi tu co najmniej 52 µm/ 300 mm. Oznacza to możliwość wybitnie trafnej kontroli urządzeń o dużym skoku. To o tyle istotne, że w przypadku wielu rozwiązań błąd bardzo szybko rośnie wraz z zasięgiem. W przypadku śrub kulowych ta zmiana oczywiście też się pojawia, natomiast kumulacja błędu jest bardzo mała i dla większości zastosowań już podstawowa precyzja pracy jest w zupełności wystarczająca.
Powiązane z dużą precyzją są brak luzów osiowych dzięki nakrętkom naprężonym i duża sztywność, która wynika przede wszystkim z podstawowych cech konstrukcyjnych oraz doboru właściwych materiałów. Poza tym jednak, że obie te cechy ograniczają wielkość błędu, przyczyniają się do mniejszego zużycia pracującego elementu.
Przy niewielkim tarciu i zminimalizowanych oporach rośnie żywotność, ale także spadają wymagania co do energii, jakiej wymaga korzystanie z takiego mechanizmu. Wysoka sprawność wydłuża okres eksploatacyjny, a to w połączeniu z płynnym działaniem w całym zakresie ruchu sprawia, że mechanizmy śrubowo-toczne są często preferowanym rozwiązaniem właśnie ze względu na to, że często nie trzeba ich naprawiać ani konserwować przez cały okres eksploatacji maszyny.
Jak czytać charakterystyki?
Śruby kulowe są opisywane zestawem różnych parametrów, przy czym najczęściej tylko precyzję opisuje wskaźnik liczbowy. Koniecznie jednak trzeba znać wytrzymałość – nie należy ograniczać się do jej szacowania na podstawie metody produkcji gwintu śruby kulowej. Jest to pierwszy kryterium wyboru, ale zwykle niewystarczające, żeby na jego podstawie orzekać o tym, czy wytrzymałość jest wystarczająco duża.
Jeśli producent podaje wartości oporów toczenia albo tarcia, to warto na nie spojrzeć, ale trzeba też mieć świadomość, że w większości przypadków wartości te nie są podawane, zatem porównania będzie niemożliwe. Nie jest to jednak zwykle duży problem – sama konstrukcja śrub kulowych sprawia, że znaczenie tych parametrów jest stosunkowo nieduże, a różnice między modelami wykonanymi z materiałów podobnej jakości nie mają dużego znaczenie.
Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest maksymalna długość. Nie wszystkie średnice są produkowane w tych samych długościach maksymalnych. To w zasadzie kryterium oczywiste, ale warto o tym pamiętać, ponieważ dziś część producentów oferuje raczej niestandardowe rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu nie były w ogóle dostępne na rynku.