Bytom za Sprawiedliwą Transformacją. Petycja w Brukseli



Petycja sygnowana przez 41 burmistrzów z 10 europejskich regionów węglowych (w tym Bytomia), dotycząca Sprawiedliwej Transformacji, jest już w Brukseli - informuje WWF. W imieniu Bytomia dokument podpisał wiceprezydent Michał Bieda.

Przypomnijmy, petycja została podpisana we wrześniu podczas 2. Forum Burmistrzów Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition) w Weisswasser w Niemczech. Jego głównym zadaniem była wymiana doświadczeń między regionami górniczymi. Burmistrzowie podpisali też Deklarację o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji, a w niej:
  • zachęcają rządy do prowadzenia dialogu z zainteresowanymi samorządami,
  • wzywają do udostępnienia odpowiednich mechanizmów na szczeblu krajowym i europejskim w celu budowania zdolności i zapewnienia wsparcia finansowego Sprawiedliwej Transformacji,
  • z zadowoleniem przyjmują propozycję Unii Europejskiej dotyczącą funduszu Just Transition, pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio sfinansowany i wykorzystany na wsparcie lokalnych społeczności i rozwój zrównoważonej działalności gospodarczej w regionach wydobywających węgiel kamienny i brunatny,
  • wzywają Radę Europejską, Parlament Europejski, Komisję Europejską i Wspólnotę Energetyczną do zwiększenia wsparcia na rzecz sprawiedliwej transformacji,
  • zobowiązują się do kontynuowania działań na szczeblu lokalnym na rzecz sprawiedliwej transformacji i do wspierania się nawzajem w tworzeniu zrównoważonej przyszłości z korzyścią dla wszystkich obywateli.

Oświadczenie jest podpisane przez burmistrzów z Niemiec, Słowacji, Polski, Rumunii, Grecji, Bułgarii, Czech, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Zostało ono dostarczone wczoraj zastępcy dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. Energii Klausowi Dieterowi Borchardtowi podczas spotkania dotyczącego platform węglowych w okresie przejściowym. Wręczając petycję Kamila Bláhová, burmistrz Litvinova w regionie Ústí nad Labem, (Czechy) podkreśliła, że nadchodzące zmiany są nieuniknione, ale górnicze regiony potrzebują wsparcia UE. Wtórował jej Torsten Pötzsch, burmistrz Weisswasser w regionie Łużyc w Niemczech. Powiedział, że w W Weisswasser udało się pokonać wiele przeszkód, na przykład powstrzymać wyludnienie w latach dziewięćdziesiątych. Niemniej w przejściu z energii węglowej na odnawialną, miasto potrzebuje pomocy unijnej.

Niewykluczone, że petycję podpiszą jeszcze przedstawiciele innych europejskich, górniczych miast.

Pod koniec 2017 r. Komisja Europejska uruchomiła nową inicjatywę skierowaną do regionów górniczych będących w okresie transformacji w Unii Europejskiej (Coal Regions in Transition). Na specjalnej platformie zbierano projekty mogące wspomóc transformacje regionów górniczych. W jej ramach pracowały dwie grupy robocze. Pierwsza skupiała się nad nowymi, m.in. prośrodowiskowymi technologiami, druga z kolei zajęła się wpływem społeczno-gospodarczym działań restrukturyzacyjnych w górnictwie. W lipcu 2018 r. strona polska wybrała 12 z zaproponowanych wstępnie 36 projektów do realizacji w ramach unijnego programu wsparcia dla regionów górniczych będących w transformacji. W kwietniu 2019 roku w Brukseli został otwarty stały sekretariat, obsługujący ten program. Realizacja konkretnych projektów nastąpi w ramach budżetu europejskiego na lata 2021-2027. W Europie jest około 40 regionów, gdzie wybywa się węgiel, a wiele z nich stoi przed podobnymi wyzwaniami: stworzenie nowych miejsc pracy oraz sprawiedliwy podział unijnej pomocy na łagodzenie skutków transformacji.



Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: WWF