Te robaki warto mieć!



Ciekawostki, opowiadania przyrodnicze, zakładanie hodowli dżdżownic i kompostownika edukacyjnego – wszystko to podczas Dnia Dżdżownicy, na które bytomskie arboretum zaprasza 21 października. Warto jesienią stworzyć dżdżownicom warunki do utylizacji takich odpadów, jak liście czy opadłe owoce.

Dżdżownice są wyjątkowe: przepołowione potrafią się zregenerować, oddychają wyłącznie skórą, niektóre gatunki świecą w ciemnościach... Ciekawostek na ich temat jest wiele. Gdyby nie dżdżownice, świat tonąłby w opadłych liściach, bo tylko dżdżownice potrafią je strawić. Ich właściwości wciąż zadziwiają badaczy. Żyją wszędzie, a liczebnie i pod względem masy przerastają wszelkie nasze wyobrażenie – mówi Łukasz Fuglewicz z Zieleni Miejskiej, miłośnik przyrody, pomysłodawca wydarzenia. Znajdowałem dżdżownice w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, w górach, w glinie, wśród kamieni, po deszczu wylęgały gromadnie na powierzchnię, a najdłuższe okazy miały ponad 40 cm. Użyźniają glebę, rozpulchniają ją i napowietrzają, tworząc znakomite warunki dla roślin. Jak żyć w zgodzie z dżdżownicą? Życie dżdżownic może być bardziej komfortowe, jeśli w ziemi będzie mniej środków chemicznych, plastiku – ideałem są powierzchnie, w które może łatwo wsiąknąć woda, pokryte liśćmi. Warto zakładać przydomowe kompostowniki z dżdżownicą w roli głównej, które pozwalają na recykling takich odpadów jak obierki z owoców, warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy czy herbaty. Prawidłowo założony kompostownik nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Niektórzy zakładają je w mieszkaniach.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Początek zaplanowano na godzinię 11.30. Miniarboretum znajduje się w Bytomiu przy ulicy Tarnogórskiej 1A. Grupy zorganizowane proszone są o zgłoszenie udziału pod numerem 32 420 77 00 (pon – pt 9.00 – 15.00) lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Autor: KM
Zdjęcia: www.pixabay.com