Nie bój się. Zbadaj się i miej pewność



Już ponad 600 bytomianek przebadało się w tym roku w mammbobusie LUX MED, który cyklicznie przyjeżdża do Bytomia. Znów stanie on na Rynku 4 grudnia. Oczekiwane są panie w wieku od 50 do 69 lat, zwłaszcza te z rocznika '66 - '69.

W związku z ochroną danych osobowych, paniom, które niedawno skończyły 50 lat, nie możemy wysłać imiennego zaproszenia, bo nie mamy ich w bazie danych - mówi Anna Niemirska z firmy LUX MED, organizatora badań. Niestety, statystyki, które prowadzimy, potwierdzają, że bez imiennych zaproszeń, liczba badających się kobiet tuż po 50-tce jest niewielka.

Przypomnijmy, program wczesnego wykrywania raka piersi finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Mogą wziąć w nim udział ubezpieczone kobiety w wieku od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie skorzystały z mammografii. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, niemniej warto wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem tel.: 58 66 62 444 lub on-line na stronie: www.mammo.pl . Panie, które nie zarejestrowały się wcześniej też będą przyjęte, ale te, które umówią się na konkretną godzinę, nie będą musiały czekać.

Mammografia trwa kilka minut. Jej wynik dostarczany jest pocztą. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian pacjentki kierowane są do lekarza. Z usług mammobusu mogą skorzystać też kobiety, które nie są objęte programem profilaktyki, jednak to badanie jest odpłatne. Trzeba mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do mammografii.

Nie obawiaj się mammografii

To najbardziej skuteczna metoda wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Pozwala wykryć zmianę wielkości już 3 mm, czyli ziarnka pieprzu. Badania mammograficzne przeprowadza wyspecjalizowany w skryningu (badaniach przesiewowych) personel medyczny.

Zdjęcia oceniane są zawsze niezależnie przez dwóch, a nawet trzech lekarzy radiologów, którzy specjalizują się w mammografii. Rzetelność oceny gwarantuje porównanie z obrazami z poprzednich badań. Wynik przesyłany jest drogą pocztową w ciągu 15 dni od daty wykonania badania.

Jak wygląda wynik mammografii w badaniach przesiewowych:
  • jeśli w piersi nie ma podejrzanych zmian – wynik jest krótką informacją o braku takich zmian i zaproszeniem na następne badania mammograficzne za 2 lata lub za 12 miesięcy
  • jeśli badanie budzi wątpliwości lekarzy – wynik jest informacją o konieczności dalszej diagnostyki, zawiera opis zmiany wraz ze skierowaniem na badania uzupełniające i listę ośrodków, w których można je wykonać.

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: LUX MED