"Żerom" blisko teatru



Kształtowanie w młodych potrzeby obcowania ze sztuką, pobudzanie ich kreatywności i zachęcanie do twórczych ekspresji – taki cel od lat przyświeca II Liceum Ogólnokształcącemu, gdzie wczoraj /18 listopada/ podpisano umowę patronacką z Teatrem Rozbark dla klas edukacji teatralnej.

W uroczystym podpisaniu umowy patronackiej wzięli udział: zastępca prezydenta Adam Fras, dziekan  AST WTT Monika Jakowczuk,  dyrektorka Teatru Rozbark Anna Piotrowska. W części artystycznej wystąpili  młodzi aktorzy Grupy Teatralnej Można Już Łowić oraz siostry Karolina i Barbara Bereska.
 
Podpisana wczoraj umowa zobowiązuje teatr do wspierania szkoły w organizowaniu wspólnych zajęć, warsztatów czy przeglądów artystycznych. Z kolei II LO zadeklarowało wsparcie działań teatru w zakresie promocji wydarzeń. Tego dnia podpisano też list intencyjny pomiędzy Akademią Sztuk Teatralnych WTT a II LO.

Celem tego porozumienia mają być wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, podnoszenie jakości kształcenia młodzieży oraz zachęcenie młodych do kontynuowania nauki na poziomie wyższym na wydziałach AST.

Przypomnijmy, że klasy z edukacją teatralną w II Liceum im S. Żeromskiego to miejsce nie tylko dla miłośników teatru. Do klasy zapraszamy  młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać, są otwarci na świat, ludzi i sztukę. Umożliwiamy rozwój zainteresowań  parateatralnych na zajęciach GT Można Już Łowić i Teatru Tworzeń Ograniczonych, który tworzą absolwenci tych klas, pozostający w kontakcie z naszą szkołą – mówi Zuzanna Nojman, dyrektorka II LO.

Warto podkreślić, że uczniowie tej klasy realizują taki sam program jak inni, ale dodatkowo uczestniczą w zajęciach teatralnych w formie warsztatów (2 godziny w tygodniu w podziale na grupy). Program edukacji teatralnej opiera się na pomyśle prof. Beaty Marii Ziai, reżyserki, absolwentki AST, która opracowała autorski program „Laboratorium Teatralne” (zgodny z podstawą programową MEN) i jest jego koordynatorem od 2006 roku.

Celem zajęć jest nie tylko pobudzanie uczniów do twórczej aktywności, uczenie ich otwartości i samodzielności myślenia, ale przede wszystkim zaszczepienie w nich potrzeby bycia blisko sztuki, uczestnictwa w spektaklach i festiwalach. Nauka w klasie z edukacją teatralną pomaga tym, którzy zdecydowali się wybrać drogę aktorską, ale kształtuje też kompetencje społeczne przyszłych prawników, nauczycieli, menadżerów - mówi Zuzanna Nojman.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: arch. II LO