Jak spalać bez dymu?



Bezdymne spalanie. Możliwości formalno-prawne gmin w redukcji niskiej emisji - pod tą nazwą kryje się ciekawa proekologiczna prelekcja połączona z pokazem czystego spalania, która odbędzie się 7 grudnia o 10.30 na Rynku.
 
Bezdymne spalanie nazywane też spalaniem współprądowym to prosta metoda umożliwiająca spalanie węgla oszczędniej i czyściej. Co ważne, wykorzystując tę metodę można oszczędzić do 300 zł na tonie węgla, a także o połowę zredukować emisję szkodliwych pyłów - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska
 
 Pokaz przeprowadzi Wojciech Treter, założyciel portalu Czysteogrzewanie.pl, autor książki o ekonomicznym spalaniu węgla i drewna, który potrafi zweryfikować całą wiedzę użytkowników związaną z paleniem w piecu. W trakcie pokazu prowadzący będzie dysponował dwoma pokazowymi piecami: jednym opalanym węglem,  drugim drewnem. Pokaz  bezdymnego spalania zaplanowano od 10.30 do 13.30 na Rynku.
 
Z kolei o 11. 45 w Biurze Promocji Bytomia z zainteresowanymi spotka się Krzysztof Woźniak z Polskiego Klubu Ekologicznego, autor „uchwały o prawidłowym spalaniu“, który przeprowadzi prelekcję „Bezdymne spalanie…”. W pierwszej części opowie o fizyce procesów spalania, budowie pieców i ekonomii spalania. Część druga będzie poświęcona narzędziom, z których mogą korzystać gminy w celu redukcji niskiej emisji.
 
 Warto wspomnieć, że pokaz oraz prelekcja to kontynuacja działań zainicjowanych październikową 14. Otwartą Konferencją Ekologiczną "Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście - Smog". Dyskutowano wówczas o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz, o metodach pomiarowych oraz w jaki sposób skutecznie temu zjawisku zapobiegać. Zorganizowano także pokaz metody bezdymnego spalania w piecach, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
 
Organizatorem pokazu bezdymnego spalania jest Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Nad prelekcją „Bezdymne spalanie. Możliwości formalno-prawne gmin w redukcji niskiej emisji“ czuwa Stowarzyszenie “Bytom To Nie Hasiok”.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, pokaz w ramach konferencji" Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście..."