Młodzi o niepełnosprawności



Radośnie i kolorowo było dziś /3 grudnia / w auli Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Już po raz jedenasty bytomskie placówki oświatowe zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami zorganizowały imprezę, podczas której młodzi artyści prezentowali swoje zdolności sceniczne. Występ ten był jednocześnie podsumowaniem efektów warsztatów, na których dzieci i młodzież rozwijają swoje talenty podczas codziennych zajęć w szkołach i przedszkolach.

Bardzo ważne jest, aby wokół integracji i tolerancji skupiać swoje działania nie tylko od święta. Cieszę się, że bytomskie instytucje z zaangażowaniem realizują te idee – mówił wiceprezydent Adam Fras.

Podczas dzisiejszej imprezy wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8, Przedszkola Miejskiego nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi, a także uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 40 Branżowej Szkoły I stopnia nr 8 oraz Zespołu Szkół Usługowo-Rzemieślniczych.

Na szkolnej scenie nie mogło zabraknąć uczniów SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, którzy wystawili dziś teatralną etiudę „Polska Madonna” w koncepcji Anny Migały. Jej spektakle uwrażliwiają młodych na problematykę niepełnosprawności, przemycają wątki terapeutyczne. Ich tematyka dotyczy całego wachlarzu zagadnień, począwszy od problemów rodziców samotnie wychowujących dzieci z niepełnosprawnością, po nadopiekuńczość rodziców, prawa do decydowania o sobie czy łamanie stereotypów.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ, chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek