Taniec wyrazem sprzeciwu



W Agorze spotkały się dziś osoby, które poprzez taniec powiedziały stanowcze NIE dla przemocy wobec kobiet. W międzynarodowej akcji Nazywam się Miliard udział wzięło kilkadziesiąt bytomian. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Tylko „TAK” oznacza zgodę!”.

Już ósmy raz bytomianie dołączyli do tej międzynarodowej inicjatywy. Muzyka i układ od początku jest niezmieniony. Tańczono do specjalnie przygotowanej na tę okazję piosenki pt.: „Break The Chain”. W tekście tego utworu możemy znaleźć słowa: „kobieta to nie przedmiot”, "nigdy nie byłam niczyją własnością” czy „tańczę bo mam już dość”. Ideą akcji jest by wyjść i publicznie pokazać, że problem przemocy wobec kobiet istnieje.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, po fali gwałtów. Od tamtej pory kobiety z całego świata postanowiły publicznie wyrażać swój sprzeciw wobec agresji. Organizatorkom wydarzenia jest Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka i aktywistka ruchu feministycznego, autorka sztuki Monologi waginy i książki Dobre ciało.

W imprezie bierze udział ponad 200 krajów z całego świata. W Polsce przyłączyło się kilkadziesiąt miast. Bytomianie tańczą zawsze 14 lutego czyli w Dzień Zakochanych. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Protest w ten właśnie dzień ma zwrócić uwagę na fakt, że w związku między kobietą a mężczyzną zawsze powinna być czysta miłość, właśnie jak w Walentynki.


Galeria zdjęć:



Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek