Komisja Europejska dostrzegła potrzeby Bytomia



Jest już wstępny raport Komisji Europejskiej na temat priorytetowych działań związanych z realizacją nowej inicjatywy skierowanej do regionów górniczych. Wśród podregionów, które mają szansę na pozyskanie środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji znalazł się Bytom.
 
W raporcie urzędników z Brukseli czytamy m.in., że Górny Śląsk, jeden z największych w kraju regionów górniczych, będzie mógł liczyć na unijne wsparcie. Komisja Europejska podzieliła go na trzy obszary obejmujące: Bytom, Gliwice, Katowice, Rybnik, Tychy, Sosnowiec, Bielsko-Białą.
 
W raporcie przedstawiliśmy regiony, które stoją przed społeczno-gospodarczymi wyzwaniami wynikającymi z procesu transformacji. Dokument ten jest też zaproszeniem dla krajów członkowskich do przygotowywania planów transformacji, które będą podstawą do programowania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedziała Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.
 
Przypomnijmy, że w lutym prezydent Bytomia Mariusz Wołosz gościł Elisę Ferreirę, która miała okazję z bliska przyjrzeć się społeczno-ekonomicznym konsekwencjom transformacji gospodarczej w naszym mieście. Władze miasta podkreślały wówczas, że kluczową sprawą dla Bytomia borykającego się z pogórniczym dziedzictwem jest rewitalizacja i zagospodarowanie terenów pokopalnianych, na których powinny powstać nowe miejsca pracy, tereny pod inwestycje, przestrzenie publiczne i rekreacyjne. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania dotychczasowych zrealizowanych projektów rewitalizacyjnych w naszym mieście. 
 
Cieszymy się, że wołanie Bytomia zostało usłyszane. Przed nami ogrom pracy związany z przygotowaniem kompleksowego programu, który umożliwi nam staranie się o środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówi prezydent Mariusz Wołosz. Chcielibyśmy nadać Bytomiowi nowe oblicze, tak, by poprzemysłowe tereny odżyły na nowo, z korzyścią dla mieszkańców i środowiska – mówi prezydent.
 
Mimo tego, że od lat 90. w takich regionach jak Śląsk odchodzi się od produkcji węgla, nadal są one silnie uzależnione od przemysłu wydobywczego. Jak zaznacza Komisja Europejska, dekarbonizacja wymagałaby dodatkowego wysiłku związanego z dywersyfikacją gospodarczą, przekwalifikowaniem i podnoszeniem umiejętności pracowników sektora górniczego, przeciwdziałania wyludnieniu i  wreszcie rewitalizacji.

KE sugeruje, by w ramach transformacji inwestować w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii, rekultywację gruntów czy zieloną energię. Ponadto Bruksela chce dopuścić wyjątek, by na tym obszarze ze środków na transformacje możliwe było wsparcie inwestycji produkcyjnych również w dużych przedsiębiorstwach.
 
Budujemy relacje, a spotkania z decydentami procentują. Informacja o tym, że Bytom znalazł się na liście potencjalnych beneficjentów wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to naprawdę dobry prognostyk i duża szansa dla naszego miasta – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta.


Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom