Rozwody w Warszawie jak złożyć pozew o rozwód?

Jednym z wciąż częstych zjawisk w społeczeństwie pozostają rozwody Warszawa i inne duże miasta przodują w ilości zakończonych formalnie małżeństw w ciągu roku. Za statystykami kryją się jednak poważne historie, często nie pozostawiające innego wyjścia, niż rozwód. Jak złożyć pozew, kiedy nastąpił trwały rozpad małżeństwa?
Rozwody w Warszawie najczęstsze przyczyny
Rozwody Warszawa to hasło coraz częściej wpisywane w wyszukiwarkę. Jeśli chodzi o chęć zakończenia małżeństwa, wciąż mamy do czynienia z corocznym wzrostem tego zjawiska. W samej stolicy każdego roku sąd orzeka o formalnym zakończeniu około 3000 małżeństw.
Do najczęstszych przyczyn rozwodów zalicza się przede wszystkim różnicę charakterów, wysoko plasuje się także niewierność małżonków, problemy z alkoholem, problemy finansowe oraz dłuższa nieobecność jednej ze stron. W wielu przypadkach mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie, czyli sytuacji, kiedy jedna strona obarcza winą o rozpad małżeństwa stronę drugą.
W Polsce warunkiem do orzeczenia rozwodu przez sąd jest całkowity i trwały rozpad małżeństwa pod względem emocjonalnym i gospodarczym. Choć często małżonkowie zgodnie ustalają konieczność formalnego zakończenia związku i są w stanie samodzielnie dojść do kompromisu jeśli chodzi o tak ważne kwestie, jak opieka nad dziećmi czy dysponowanie wspólnym majątkiem, w wielu przypadkach trudno o porozumienie. W takich sytuacjach o kwestiach spornych zdecyduje sąd, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację małżonków.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Niezależnie, czy chodzi o rozwody w Warszawie, czy w innych miastach, pierwszym krokiem do zakończenia związku małżeńskiego jest złożenie pozwu rozwodowego. Należy skierować go do sądu okręgowego w stolicy będzie to Sąd Okręgowy w Warszawie przy al. Solidarności” 127.
Wybór sądu okręgowego jest uzależniony od miejsca zamieszkania małżeństwa powinien to być sąd obejmujący ostatni wspólny adres małżonków, pod warunkiem, że jedna ze stron nadal tam mieszka. Jeśli obie strony się wyprowadziły, odpowiedni będzie sąd okręgowy w aktualnym miejscu zamieszkania strony pozwanej. Jeśli natomiast powód lub powódka nie wie, pod jakim adresem znajduje się obecnie strona pozwana, może złożyć pozew rozwodowy do sądu okręgowego w swoim miejscu zamieszkania.
Pozew o rozwód można złożyć w sądzie samodzielnie, lub wysłać go pocztą najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
Co powinien zawierać pozew rozwodowy?
Pozew o rozwód to pismo, które powinno posiadać odpowiednią formę i zawierać wszystkie informacje, które będą niezbędne podczas sprawy rozwodowej. To na ich bazie sąd stwierdzi, czy w danym przypadku można przystąpić do sprawy, zadecydują one także o jej charakterze.
W pozwie rozwodowym powinniśmy ująć podstawowe informacje o osobach, których on dotyczy nie trzeba jednak znać numeru PESEL małżonka lub małżonki. Konieczną częścią jest również wskazanie żądań pozwu, czyli orzeczenie rozwodu oraz dodatkowe żądania, jakie można mieć w związku z tą sytuacją np. dotyczące opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, alimentów czy wspólnego mieszkania. Nie można także pominąć uzasadnienia pozwu, czyli części, w której przedstawimy powody swojej decyzji i dowody rozpadu małżeństwa.
Do pozwu należy także dołączyć kilka ważnych dokumentów przede wszystkim aktualne odpisy aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci.
Dlaczego usługi adwokata przy rozwodzie w Warszawie mogą być dobrym rozwiązaniem?
Pisanie pozwu rozwodowego jest dość trudnym zadaniem jeśli źle go skonstruujemy lub pominiemy w nim istotne dla sądu informacje, zostaniemy poproszeni o uzupełnienie pisma, a to opóźni rozpoczęcie sprawy rozwodowej. W przypadku rozwodów w Warszawie warto zdecydować się na pomoc kancelarii adwokackiej, doświadczonej w sprawach rodzinnych. Adwokat może pomóc nam poprawnie napisać pozew rozwodowy, dzięki czemu zostanie on rozpatrzony przez sąd w możliwie najkrótszym czasie. Wsparcie adwokata to także o wiele więcej może on zapewnić nam doradztwo prawne na wszystkich etapach sprawy oraz reprezentować swoich klientów przed sądem, w imieniu powoda lub powódki składając wnioski i przesłuchując świadków.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski