Będą badać ozdrowieńców



Już na początku czerwca w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 rusza unikalny na skalę Polski program badań osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu został partnerem w projekcie, którego celem jest prowadzenie badań stanu zdrowia 200 osób, które przechorowały COVID-19. Lekarze przebadają u ozdrowieńców stan serca, płuc, a nawet poziom stresu i lęku. Celem badań jest lepsze poznanie choroby i jej skutków dla pacjentów, którzy zostali z niej wyleczeni.

Badania w bytomskim szpitalu będą prowadzone dzięki Śląskiemu Centrum Chorób Serca, które pozyskało na ten cel grant w wysokości 500 tysięcy złotych z Agencji Badań Medycznych działającej przy Ministerstwie Zdrowia.

Szczegóły badań przedstawia na filmie dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.



Przypomnijmy, że Szpital Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu od początku epidemii aktywnie działa w celu zwalczania COVID-19. Na oddziale Obserwacyjno-Zakażnym zostało zdiagnozowanych już ponad 500 osób zakażonych koronawirusem. Najciężej chorzy leczeni są m.in. nowatorską metodą terapii przy wykorzystaniu osocza osób, które przeszły chorobę i wytworzyły naturalne przeciwciała.

Autor:
Zdjęcia: fot. arch. Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu