Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Spacer po Bytomiu



Pomimo niesprzyjającej aury z Biura Promocji Bytomia pod opieką przewodników w miasto wyruszyły dziś dwie grupy turystów, zdeterminowanych, by poznawać historię Bytomia, miasta ze średniowiecznym rodowodem, z wciąż żywymi tradycjami śląskimi, w którym na przestrzeni wieków współistniało wiele kultur i narodowości.

Pierwszy ze spacerów pn. „Guttmann, Bernstein, Cohn. Tu byłem. Żydowscy mieszkańcy Bytomia” poprowadziła Magdalena Pospieszałowska, na co dzień pracująca w Muzeum Górnośląskim, gdzie zajmuje się m.in. opracowaniem wystawy z pozyskanego niedawno wartościowego zbioru judaików. Przypomniała wiele postaci zasłużonych dla Bytomia Żydów, między innymi jednego z pierwszych Honorowych Obywateli Miasta – dr. med. Moritza Mannheimera. Uczestnicy spaceru poznali też miejsca związane z życiem społeczności żydowskiej, m.in. lokalizację nieistniejącej już synagogi, szkoły żydowskiej czy świetlicy kulturalnej.

Nie zabrakło ciekawostek: jedną z nich są zachowane i widoczne do dziś pasy dwukolorowej cegły na elewacji kamienicy przy ul. Korfantego, która niegdyś sąsiadowała z synagogą. Dokładnie ten sam ceglany wzór zdobił budynek synagogi w stylu mauretańskim, spalonej przez nazistów podczas Nocy Kryształowej w listopadzie 1938 r.

Drugi spacer po historycznym centrum miasta został przygotowany dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu we współpracy z Fundacją Transgresja, która pomaga osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu różnych barier. Przewodniczka bytomskiego oddziału PTTK, Małgorzata Janota, obrazowo opowiedziała o najstarszych dziejach miasta, z którymi związanych jest wiele popularnych legend. Na trasie spaceru był m.in. kościół Mariacki przy Rynku, gdzie zachowała się krypta dawnych właścicieli Bytomia – rodziny Donnersmarcków, a także najstarszy ruchomy bytomski zabytek – obraz Matki Boskiej Bytomskiej.

Spacerowicze odwiedzili także parafię św. Jacka, silnie związaną z kulturą Rozbarku i podtrzymującą tradycje tej dzielnicy, gdzie mogli poznać autentyczne stroje rozbarskie. Walory zabytkowych 60-głosowych organów kościoła św. Jacka, wyjątkowych w skali Górnego Śląska, podczas występu znakomicie wydobył Marcin Gad. Odrestaurowane niedawno wnętrze kościoła św. Jacka z cennymi dekoracjami malarskimi i rzeźbiarskimi zostało wyposażone w pętlę indukcyjną, tj. system przekazujący dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych, a także w wielopunktowe nagłośnienie koncertowe, którego możliwości zrobiły wrażenie także na uczestnikach ze znacznym ubytkiem słuchu. W przyszłości w kościele tym będą odbywały się nabożeństwa z tłumaczeniem na język migowy i deskrypcją tekstową dla osób niesłyszących.

Galeria zdjęć:



Autor: KM
Zdjęcia: Hubert Klimek