Poznaj historię Śląskiego Kopciuszka



Została spadkobierczynią gigantycznej fortuny Karola Goduli, poślubiła w Bytomiu hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha, a także nie szczędziła swojej fortuny na cele społeczne. Mowa oczywiście o Joannie Gryzik – Śląskim Kopciuszku, o której już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia poświęcony będzie program w TVP Historia. Początek o 17.20.

Historia życie Joanny Gryzik to historia jak z bajki o „Kopciuszku”. Urodziła się w 1842 roku, a po śmierci ojca została oddana na służbę do domu Karola Goduli, jednego z najbogatszych ludzi w XIX-wiecznej Europie. Godula posiadał liczne kopalnie galmanu i węgla kamiennego, posiadłości ziemskie m.in. w Szombierkach, Orzegowie, Bobrku czy Chudowie. To właśnie dzięki pomocy Karola Goduli, będąca dzieckiem Joanna rozpoczęła edukację, zaś w wieku 6 lat została jego spadkobiercą, bowiem Godula zapisał jej cały majątek.

Wkrótce, bo już w 1858 roku król Prus Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern nadał Joannie Gryczik szlachectwo, zmieniając jej nazwisko na Gryzik von Schomberg-Godula. W tym samym roku Joanna poślubiła w Bytomiu hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha, spisują wcześniej w Szombierkach kontrakt ślubny. Joanna słynęła z wielu fundacji, między innymi ufundowała kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach, gdzie w 1909 roku złożone zostały prochy Karola Goduli, kościół św. Rodziny w Bobrku, ale również osiedla robotnicze, finansowała sierocińce oraz wspierała szkolnictwo. Joanna miała również wpływ na rozwój sąsiedniej Rudy Śląskiej, Chebzia oraz Orzegowa, a ponadto będąc kobietą interesu wielokrotnie pomnożyła majątek, który przekazał jej Karol Godula.

W rok po ślubie, w 1859 roku wraz z mężem Joanna zakupiła pałac w Kopicach, który rozbudowali, stając się ich rodzinną posiadłością. Tam też Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla (Schaffgotsch) zmarła w 1910 roku. Pochowaną ją tam w rodzinnym mauzoleum, które w 1945 roku zostało jednak sprofanowane przez wojska Armii Czerwonej.

Historię Śląskiego Kopciuszka szerzej będziemy mogli poznać już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia na antenie TVP Historia o 17.20.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek