Podstawowymi składnikami tradycyjnego sushi to surowa ryba, ryż oraz wodorosty nori. To właśnie z nich składają się najprostsze maki. Jeżeli jednak decydujemy się na ich przygotowanie, warto zaopatrzyć się w nieco więcej składników. Musimy również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to ona jest kluczem do stworzenia idealnych rolek. Nie jest to wcale takie proste zadanie, jak się wydaje. Jednak warto spróbować, ponieważ efekt może być naprawdę zachwycający!

Jak więc przygotować sushi?

 Jak więc przygotować sushi

Jeżeli nie chcesz wydawać sporych pieniędzy w restauracji za parę kawałków rolek, to warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi przygotowania sushi w domu.

Oczywiście przed samym zrobieniem sushi musimy wcześniej zgromadzić wszystkie potrzebne składniki. Będzie to ryż krótkoziarnisty (lepki), ocet ryżowy, nori, kawałki ryby (tuńczyk, łosoś, najważniejsze jest to, żeby była ona świeża) oraz wasabi. Dodatkowo możemy zdecydować się również na inne dodatki takie jak krewetki, kawior oraz awokado. Nie zapomnijmy o sosie sojowym, który jest niezbędny do jedzenia sushi.

Jeżeli wszystko już kupiłeś, następnym krokiem będzie przygotowanie ryżu. Na samym początku musimy go porządnie przepłukać. Warto więc wsypać go do miski i zalać zimną wodą, aż stanie się ona mętna. Następnie wylewamy ją i znów napełniamy miskę wodą. Powtarzamy tą czynność aż do momenty, gdy woda stanie się przezroczysta.

Później postaw garnek na palniku i gotuj ryż zgodnie z zaleceniami z opakowania.

Gdy ryż się ugotuje, wymieszaj go z mieszanką octu ryżowego, soli i cukru. Następnie odstaw go na bok, aby całkowicie się ostudził. W tym czasie możesz pokroić rybę i pozostałe składniki.

Na macie bambusowej należy wyłożyć płat nori. Na niej wykładamy ryż i rozprowadzamy go równomiernie, delikatnie dociskając do wodorostów. Warto zostawić brzegi nori puste, dzięki czemu później będziemy mogli skleić nasze rolki.

Na środku ryżu układamy pokrojone składniki, jednak warto pamiętać o tym, żeby ryba znajdowała się na samym środku. Na sam koniec zwijamy maki chwytając z jednej strony za matę, a później przeciągamy całość do drugiego końca. W ten sposób stworzymy roladkę. Formujemy kształt sushi i zdejmujemy matę. Kroimy naszą potrawę przy pomocy ostrego noża na mniejsze kawałki.

Nie zapomnijmy również o przygotowaniu sosu sojowego oraz wasabi. Sos sojowy służy do maczania w nim kawałków, natomiast wasabi kładziemy na samej rolce.

Rodzaje sushi

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów tej potrawy. Najbardziej popularną odmianą są maki, które również dzielą się na trzy konfiguracje. Pierwszą są hosomaki, które są mniejsze i posiadają maksymalnie dwa składniki. Następnie wyróżniamy futomaki, które są już znacznie większe i posiadają większą ilość składników. Ciekawym urozmaiceniem są uramaki, w których to ryż znajduje się na zewnątrz, a nori wewnątrz rolki.

Warto wspomnieć również o nigiri. Jest to porcja ryżu, na której kładzie się kawałek ryby. Jest to danie, które możemy spotkać w tradycyjnych restauracjach w Japonii.

Każdy rodzaj sushi można znaleźć tak naprawdę w wielu konfiguracjach. Niektórzy decydują się na nietypowe składniki. Zależy to oczywiście od preferencji osoby, dlatego warto poeksperymentować w kuchni. Dodatkowo przygotowując sushi w domu, możemy również nauczyć się korzystać z pałeczek. Dzięki czemu łatwiej będzie nam spożywać taką potrawę w restauracjach, np. takiej na terenie Rybnika https://www.sushiking.pl/