Narodowe Święto Niepodległości. 102 lata temu Polska odzyskała wolność



11 listopada to szczególny dzień dla wielu Europejczyków. W tym dniu w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Z kolei dla Polski dzień ten oznaczał początek niepodległości, odzyskanej po 123 latach niewoli. Pamięć o tym ważnym wydarzeniu dla Polaków uczciły władze Bytomia.

Warto podkreślić, że z uwagi na niepokojącą sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzone przez rząd zasady bezpieczeństwa, prezydent Bytomia podjął decyzję o odstąpieniu w tym roku od organizacji uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście. Dzisiaj, 11 listopada prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz jego zastępcy - Michał Bieda, Waldemar Gawron oraz Adam Fras, a także przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas, chcąc uczcić to ważne dla Polaków wydarzenie złożyli kwiaty pod Tablicą Solidarności przy ul. Pułaskiego 9, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy Urzędzie Miejskim, pod Pomnikiem Wolności oraz pod Tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego – Polskiego Komisarza Plebiscytowego.

Mimo że 11 listopada związany  jest z wydarzeniami I wojny światowej, czyli rozejmem w Compiegne pod Paryżem, dzień ten uznawany jest w naszym kraju za Narodowe Święto Niepodległości. Zakończenie trwającego od 1914 roku konfliktu /układ rozejmowy, kończący I wojnę światową zawarto 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w lesie w Compiegne pod Paryżem - podpisali go przedstawiciele Ententy i Cesarstwa Niemieckiego/ umożliwiło nam nie tylko odzyskanie niepodległości, ale w dniu 11 listopada przekazano również władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, co miało symboliczne znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Pięć dni po zakończeniu I wojny światowej, 16 listopada Józef Piłsudski wystosował do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz rządów: brytyjskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego i niemieckiego oraz do rządów wszystkich państw wojujących i neutralnych telegram, w którym poinformował o istnieniu Państwa Polskiego, odrodzonego z woli narodu i opartego na podstawach demokratycznych. Z kolei 18 listopada 1918 roku powołano pierwszy rząd II Rzeczpospolitej, a na jego czele stanął Jędrzej Moraczewski. Był to widoczny symbol i znak odradzającej się państwowości polskiej.

Dla powstającej, niepodległej i suwerennej Polski był to jednak dopiero początek długiej walki o jej utrzymanie. O tym czy odradzająca się Rzeczpospolita utrzyma niepodległość miała przesądzić wojna polsko-bolszewicka w latach 1919 – 1921. Nie wolno jednak zapominać o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 oraz trzech powstaniach śląskich 1919-1920-1921, dzięki którym Wielkopolska i część Górnego Śląska zostały przyłączone do Polski.

Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości. W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek