Bytomianie obchodzili górnicze święto



Barbórka, czyli tradycyjne święto górników, co roku uroczyście obchodzone jest w wielu kopalniach i zakładach wydobywczych nie tylko na Górnym Śląsku, ale w innych regionach kraju. W tym roku jednak ze względu na pandemię w całej Polsce odbywają się skromne obchody, podczas których przede wszystkim upamiętnia się górników, którzy zmarli na szychcie.

Dzień Górnika szczególnie obchodzony jest w naszym regionie, jednak Barbórkę świętują także górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud cynku i ołowiu, miedzi oraz soli, a także zakładów wydobywczych nafty i gazu. W wielu miastach, zwłaszcza na Górnym Śląsku odbywają się tego dnia liczne uroczystości, msze w intencji górników, spotkania w gronie braci górniczej, ale również z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. W tym roku pandemia koronawirusa spowodowała, że z wielu spotkań, biesiad górniczych oraz uroczystości musiano zrezygnować ze względu na istniejące obostrzenia i reżim sanitarny.

W Bytomiu 4 grudnia również odbyły się skromne obchody związane z górniczym świętem. Wzięli w nich udział przedstawiciele kopalni KWK Bobrek-Piekary „Ruch Bobrek”, a także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, którzy złożyli kwiaty w znajdującej się w cechowni kopalni kaplicy Św. Barbary.

Warto dodać, że prezydent Bytomia Mariusz Wołosz złożył również najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich górników, pracowników kopalni i ich Rodzin, życząc im, aby ciężka i odpowiedzialna praca, jaką codziennie wykonują była zawsze dla nich bezpieczna.

Oprócz uroczystości barbórkowych w bytomskiej kopalni, w parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach odbyła się tradycyjna msza w intencji wszystkich górników oraz ich rodzin. Warto dodać, że stolarzowickie obchody barbórkowe zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik