Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Podsumowanie roku w Bytomiu



Zbliża się koniec roku,  a zatem naturalny czas na podsumowania. 2020 rok przejdzie do historii jako ten, w którym z powodu ogólnoświatowej pandemii zatrzymał się świat. Jakie wydarzenia miały miejsce w 2020 roku w Bytomiu? Choć w tym trudnym roku słowo pandemia odmieniono przez wszystkie przypadki, w mijających dwunastu miesiącach wiele wydarzyło się w naszym mieście, zrealizowano kolejne istotne dla Bytomia inwestycje i, co najważniejsze, epidemia nie zdołała zahamować tych trwających.

– Dla samorządów straty, jakie niesie walka z epidemią są dotkliwe, ale nie zatrzymujemy się, planujemy następne przedsięwzięcia i mocno wierzymy, że tak doświadczeni wyjdziemy z tej sytuacji silniejsi, czego w Nowym Roku  życzę sobie i całemu Bytomiowi – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W cieniu epidemii

Ostatni rok to głównie czas zmagań z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. W tym okresie szczególny nacisk władze miasta położyły na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Bytomia. Podczas wiosennej fali zachorowań, uruchomiono bytomski wymazobus, który realizował badania wymazowe u bytomian z podejrzeniem zakażenia. Fundusze z miejskiej rezerwy kryzysowej przeznaczono na remonty i doposażenie miejskiego szpitala, a także wspieranie medyków i jednostek, w których pojawiły się ogniska koronawirusa. Miasto wsparło organizacyjnie także Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. W cieniu pandemii znalazła się zamrożona kultura i edukacja, które ze względów bezpieczeństwa musiały przenieść się w cztery ściany. Sytuacja epidemiczna przeformowała szkołę, jaką znamy. Było to dla wszystkich ogromne wyzwanie , którym wciąż się mierzymy.

Tym żył Bytom w 2020 roku

Przedstawiamy fotorelację z najważniejsze wydarzeń, które miały miejsce w naszym mieście w minionych 12 miesiącach.

Styczeń


Miasto zabezpieczyło 5 mln zł na wykup mieszkań po upadłej spółce Arrada.
Dzięki temu, gmina Bytom skorzystała z pierwokupu 3 budynków  i 101 mieszkań. Ich lokatorzy nie muszą się już obawiać drastycznych wzrostów czynszu i mogą skorzystać z możliwości odkupienia wynajmowanych mieszkań z bonifikatą.

Wydział Teatru Tańca AST nie zniknie z Bytomia. Rekrutacja wznowiona!
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wznowiła rekrutację na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Zanim to nastąpiło, władze miasta odbyły szereg spotkań z zarządem AST, przekonując, że Bytom to doskonałe miejsce do kształcenia przyszłych aktorów-tancerzy.

Umowa na remont MDK nr 1
21 stycznia podpisano umowę na renowację kamienicy z 1906 r. przy ul. Powstańców Warszawskich 12. Renowacja budynku wpisanego do rejestru zabytków wojewody śląskiego to kolejny krok w rewitalizacji Śródmieścia Bytomia. Dzięki przeprowadzonym pracom, budynek, w którym mieści się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
 
Luty

Będą systematyczne kontrole ciężarówek z odpadami
Rok 2020 to kontynuacja działań na rzecz walki z nielegalnymi odpadami. W ciągu 1,5 roku wygaszonych zostało i cofniętych ponad 60 decyzji na gospodarowanie odpadami na terenie Bytomia. Ponieważ skuteczna walka z nielegalnymi odpadami wymaga współpracy z wieloma instytucjami administracji publicznej, gmina Bytom nawiązała ścisłą współpracę ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, Policją, a także Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach

Komisja Europejska dostrzegła potrzeby Bytomia
Bytom przygotowuje się do kompleksowego programu, który umożliwi naszemu miasto staranie się o pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Prezydent Mariusz Wołosz gościł Elisę Ferreirę, unijną komisarz ds. spójności i reform, która miała okazję z bliska przyjrzeć się społeczno-ekonomicznym konsekwencjom transformacji gospodarczej w naszym mieście. Władze miasta podkreślały wówczas, że kluczową sprawą dla Bytomia borykającego się z pogórniczym dziedzictwem jest rewitalizacja i zagospodarowanie terenów pokopalnianych, na których powinny powstać nowe miejsca pracy, tereny pod inwestycje, przestrzenie publiczne i rekreacyjne.

Marzec

Bytomska służba zdrowia w starciu z epidemią

Rząd ogłasza stan epidemii, a na izbę przyjęć bytomskiego szpitala zgłaszają się pacjenci z objawami zakażenia koronawirusem. Szkoły, galerie handlowe i gastronomia zostają zamknięte. W stan gotowości postawione są wszystkie bytomskie szpitale i wszystkie otrzymują pomoc miasta. Z rezerwy kryzysowej miasto przeznaczyło środki na zakup sprzętu ratującego życie m.in. respiratorów dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 .

Trwa budowa lodowiska - hokeiści trenują na swoim lodzie
To najważniejsza sportowa inwestycja – czyli lodowisko przy ul. Pułaskiego. Jego koszt to 40 mln zł, z czego 15 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po 10 miesiącach od rozpoczęcia prac nowoczesna hala nabrała już kształtów, a młodzi hokeiści mogli w minionym sezonie trenować na swoim lodzie.

Blisko mieszkańca

Inwestycje drogowe, remonty ulic i chodników, poprawa bezpieczeństwa – i wiele innych tematów poruszono podczas cyklu spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami Bytomia, które odbyły się we wszystkich dzielnicach miasta. Bytomianie mogli porozmawiać o sprawach dotyczących miasta, zgłosić uwagi, poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Kwiecień


Wymazobus na bytomskich ulicach
24 kwietnia pojazd przystosowany do pobierania wymazów od osób pozostających w kwarantannie wyjechał na ulice naszego miasta i nie tylko. Miasto podpisało umowę z firmą medyczną, dzięki czemu skrócił się czas oczekiwania na pobranie próbki do badania. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków gminy Bytom.

Ruszyła pomoc dla bytomskich przedsiębiorców
Zespół ds. pomocy bytomskim przedsiębiorcom, rozpoczął rozpatrywanie wniosków o pomoc przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii koronawirusa utracili znaczną część przychodów.

Maj

Składowisko odpadów w rękach miasta
Kwestia odzyskania kontroli nad składowiskiem odpadów przez gminę Bytom była dla władz miasta  jednym priorytetów. Rozwiązanie umowy z dotychczasowym dzierżawcą i przejęcie składowiska przez BPK Sp. z o.o przede wszystkim umożliwiło pełną kontrolę przywożonych na składowisko odpadów, które do tej pory trafiały tutaj z całej Polski.

Kompleksowo o bytomskich zabytkach
Dokumentacja zawierająca wytyczne konserwatorskie dla ogromnego, bo liczącego ponad 1,5 tysiąca zabytków Śródmieścia, to efekt intensywnej pracy ekspertów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy przez rok aktualizowali studium urbanistyczno-konserwatorskie dla centrum miasta. To efekt porozumienia, w którym instytut zobowiązał się zaktualizować istniejący dokument studialny z lat 90-tych.

Otwarcie lokalu w Bytomiu
Z myślą o bytomskich organizacjach pozarządowych przy Placu Sobieskiego 3, w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej, otwarto Centrum Organizacji Pozarządowych pod nazwą lokal w Bytomiu. Lokal został stworzony z myślą o organizacjach pozarządowych, grupach formalnych, nieformalnych oraz niezrzeszonych społecznikach.

Czerwiec

Remont niecki basenu odkrytego
W ramach prac przebudowana została niecka basenu dla niepływających. Wyremontowane zostały brodziki sanitarne oraz zagospodarowany został teren wokół basenu.

Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka. W szpitalach jednoimiennych w Tychach, Raciborzu, Gliwicach dochodziło do zdrowia 12 osób zakażonych COVID-19 – troje mieszkańców przegrało walkę z wirusem i zmarło z powodu zakażenia.

Lipiec

Bytom gospodarzem Narodowych Mistrzostw Polski w Tenisie
Na kortach Górnika Bytom odbyły się 94. Mistrzostwa Polski w Tenisie. Po 6 latach grania na kortach w Gliwicach, impreza rangi mistrzowskiej przeniosła się do Bytomia, gdzie miłośnicy tenisa mogli śledzić rywalizacje najlepszych polskich zawodników. Mistrzostwa Polski to najważniejszy krajowy turniej w tenisie wyłaniający mistrzów Polski. Decyzją Zarządu Polskiego Związku Tenisa gospodarzem imprezy po raz piąty w historii był bytomski klub.

Raport o stanie miasta -  Rok 2019 był dobry dla finansów Bytomia
Na 150 stronach opisano jak funkcjonował Bytom w 2019 r. Z dokumentu wynika, że był to dobry rok dla finansów naszego miasta.

Sierpień


Nowa Dworcowa – Bytom przygotowuje się do rewitalizacji głównej ulicy Śródmieścia
Liczy niespełna 450 metrów długości i 15 metrów szerokości, ale przez bytomian uznawana jest za serce Śródmieścia. Dworcowa doczeka się gruntownej modernizacji – a wraz z nią 11 zabytkowych kamienic. Gmina przygotowała projekt, uzyskała pozwolenie na budowę oraz złożyła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie przebudowy ul. Dworcowej.

Bytom na kole
Urząd Miejski w Bytomiu przeprowadził rowerowe konsultacje społeczne, w ramach których bytomscy rowerzyści podzielili się swoimi trasami, pomagając stworzyć sieć szlaków rowerowych. Celem kampanii było zainteresowanie bytomian tworzeniem sieci szklaków rowerowych. Są już rezultaty tej akcji.

Wrzesień

Telefon dla Seniora
Bytom bierze udział w innowacyjnym projekcie „Halo Aktywni60+”, w którym seniorzy – wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. 7 września uruchomiono Bytomski Telefon Seniora: 32 784 78 48, pod który mogą dzwonić starsi mieszkańcy naszego miasta, którzy potrzebują rozmowy. Bytomski Telefon Seniora to efekt współpracy Urzędu Miejskiego w Bytomiu z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa. Stanowi element większego przedsięwzięcia – realizowanego od 2018 roku projektu unijnego Halo Aktywni 60+.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w 2019 r. wybuchł groźny pożar tekstyliów. Powodem wydania decyzji było użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie tam odpadów.

Bytom gospodarzem Forum Burmistrzów

Bytom był gospodarzem III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Inicjatywa, jaką było Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu realizowanego przez międzynarodową fundację – WWF. Już od kilku lat burmistrzowie gmin węglowych, przy wsparciu WWF, wymieniają się doświadczeniami i obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla. Podczas forum omówiono najważniejsze kwestie dotyczące transformacji gospodarczej i jej skutków dla miast, które od dziesięcioleci są związane z górnictwem i przemysłem ciężkim, a także nowe perspektywy dla Bytomia związane z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji.

W Bytomiu powstałą Szkoła Boksu
Szkoła nawiązuje do tradycji sekcji pięściarskiej Szombierek. Treningi w hali przy ulicy Strzelców Bytomskich 131 prowadzą świetni szkoleniowcy, reprezentanci Polski, mistrzowie kraju: Sylwester Klasa, Rafał Sikora i Tomasz Kurzaj. W Szkole Boksu trenują dzieciaki, juniorzy, juniorki, jak również seniorzy i osoby dorosłe, które dzięki zajęciom utrzymują się w dobrej formie.

Zakończenie przebudowy ulic Szyby Rycerskie i św. Elżbiety
We wrześniu oddano do użytku odcinek ul. Szyby Rycerskie, która została przebudowa od strony ul. Łagiewnickiej. W ramach tej inwestycji oczyszczono, udrożniono i rozbudowano istniejącą kanalizację deszczową, wykonano prace brukarskie związane z ułożeniem krawężników i chodników. Koszt tej inwestycji to 1,2 mln. zł. Remontu doczekała się też ul. św. Elżbiety w Karbiu. Jej modernizacja kosztowała ponad 2,5 mln zł, z czego 1 mln 285 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Październik


Uruchomienie mieszkań chronionych przy ul. Józefczaka
9 października, prezydent Mariusz Wołosz przekazał klucze nowym lokatorom uruchomionych przy ul. Józefczaka 14 mieszkań chronionych. Mieszkają w nich osoby borykające się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Pod całodobową opieką terapeutów, psychologów i opiekunów powracają do życia społecznego. Projekt realizowany jest przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego, a remont wykonano  w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Rozstrzygniecie Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego
27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostaną 2 projekty z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 13 projektów z puli do 500 tys. zł. Ich realizacja będzie kosztowała ponad 4,7 mln zł. Zrealizowane zostaną: Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 Specjalnej przy ul. Józefczaka 40 oraz Piękna Szkoła w naszym mieście, związany z czyszczeniem elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bolesława Chrobrego 9.

Czerwone pojemniki na elektrośmieci
W Bytomiu stanęły pierwsze czerwone kontenery, do których bytomianie mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Charakterystyczne pojemniki, do których wyrzucimy zepsute żelazko, uszkodzony monitor czy niesprawny telefon komórkowy można znaleźć w 25 punktach miasta. Bezpłatne, łatwe i bezpieczne dla środowiska pozbywanie się elektrośmieci jest możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu przez miasto Bytom z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Listopad


Decyzja o dofinansowaniu usunięcia odpadów z ul. Szyby Rycerskie
Do końca 2021 roku usunięte i zutylizowane zostaną odpady niebezpieczne porzucone na terenie działki przy ul. Szyby Rycerskie 8, gdzie nielegalnie zdeponowano 364 tony odpadów. Ich usunięcie będzie możliwe dzięki dotacji w wysokości 3 mln 245 tys. zł pozyskanej przez miasto ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podpisanie umowy na przebudowę torowiska przy ul. Frycza Modrzewskiego
Spółka Tramwaje Śląskie SA i gmina Bytom podpisały umowę z generalnym wykonawcą inwestycji przebudowy skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską oraz torowiska przy ul. Frycza Modrzewskiego. To inwestycja, która nie tylko poprawi bezpieczeństwo na drodze, ale też podniesie komfort jazdy kierowców, którzy jadą z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza.

Remont torowiska wąskotorówki
W 2020 roku wyremontowano 1160 metrów linii kolei wąskotorowej – cała inwestycja kosztowała 834 408 zł, z czego 769 407 wynosiło dofinansowanie z Metropolii, zaś 65 tys. zł pokryła gmina z budżetu miasta. Oprócz remontu torów kolejowych, miasto dofinansowało również Górnośląską Kolej Wąskotorową kwotą blisko 399 tys. zł.

Grudzień


Zakończenie remontu pałacu Tiele-Wincklerów
Ponad 1,5 roku trwała odbudowa oficyny neogotyckiego pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu. W ramach prac odtworzono historyczną bryłę fragmentu pałacu wraz z detalami, m.in. wnękami okiennymi nawiązującymi do stylu Tudorów czy krenelażami wieńczącymi wieżę. Zagospodarowany został także teren wokół pałacu. Dziś w miejscu ruiny stoi przepięknie odrestaurowany zabytek, w którym już wiosną przyszłego roku będą odbywały się wystawy, koncerty, warsztaty, a nawet śluby.

Nowe boisko i zaplecze treningowe dla Polonii Bytom
Drużyny dzieci, młodzieży oraz seniorów Polonii Bytom doczekają się nowego boiska wraz z zapleczem treningowym. Bytomscy radni podjęli decyzję o przekazaniu środków na ten cel spółce Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o. Warta 18 mln zł inwestycja  przy ul. Piłkarskiej ma ruszyć w przyszłym roku.

Uchwalenie budżetu na 2021 rok
21 grudnia bytomscy radni jednomyślnie podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu miasta Bytomia na 2021 rok. Budżet Bytomia na 2021 rok wyniesie 1 mld 211 mln zł. Na inwestycje gmina przeznaczy aż 254 mln zł, czyli 21% całego budżetu. Wśród najważniejszych inwestycji, jakie będą realizowane w 2021 roku są m.in. modernizacje dróg, dokończenie inwestycji budowy lodowiska, inwestycje rewitalizacyjne w Śródmieściu, Rozbarku, Kolonii Zgorzelec, budowa i przebudowa dwóch przedszkoli oraz zakup sieci kanalizacji deszczowej.

Zakończenie przebudowy ul. Narutowicza
Jedna z głównych dróg w Stroszku – ulica Narutowicza została oddana do użytku. Realizacja inwestycji wartej ponad 1,2 mln zł była możliwa dzięki pozyskaniu kolejnych środków przez miasto z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 772 tys. zł. Inwestycja ta nie tylko poprawiła komunikację w Stroszku, ale przede wszystkim wpłynęła na komfort jazdy i bezpieczeństwo mieszkańców. Rowerzyści zyskali nową doświetloną drogę rowerową.


Galeria zdjęć:



Autor: AK