Miedzian jest środkiem ochrony roślin używanym między innymi do oprysków drzew owocowych, jak i pewnych owoców i warzyw. Jest to bardzo popularny i często stosowany produkt przez ogrodników.
Czym jest miedzian?
Na rynku dostępnych jest wiele środków bazujących na związkach miedzi (wodorotlenek miedzi, tlenochlorek miedzi, tlenek miedzi). Tlenochlorek miedzi jest substancją aktywną znajdującą się w najczęściej wybieranym produkcie preparatu miedziowego, czyli Miedzianu. Możemy wybierać spośród dwóch form miedzianu: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC. Miedzian WP 50 to środek grzybobójczy wybierany przez profesjonalistów, jak i osoby dopiero rozpoczynające przygodę z ogrodnictwem. Jest on produktem przeznaczonym do walki z chorobami bakteryjnymi i grzybowymi, jakie można spotkać na warzywach czy krzewach owocowych. Miedzian zakupimy w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak i tych internetowych. Produkt ten zwalcza popularne choroby roślin, takie: zaraza ziemniaka, antraknoza, septorioza liści, zaraza ogniowa, rdza, kanciasta plamistość bakteryjna. To bardzo często dotykające rośliny choroby, przed którymi należy je ochraniać, a miedzian jest na to skutecznym sposobem.
Stosowanie miedzianu
Miedzian stosowany jest zwłaszcza wczesną wiosną oraz jesienią. W ten sposób wykonujemy zabiegi profilaktyczne przeciwko chorobom bakteryjnymi i grzybowym. Miedzian może być aplikowany na wiele rodzajów roślin w celu zwalczenia różnych chorób. Preparat okazuje się skuteczny na choroby drzew owocowych typu: zaraza ogniowa, rak bakteryjny, a także kędzierzawość liści brzoskwini, antraknoza czy rdza. Opryski miedzianem przeprowadza się od marca do października, jednak wcześniej sprawdźmy zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka. Należy mieć na uwadze, iż terminy oprysków mogą się różnić od siebie, w zależności do wybranej rośliny oraz danej choroby. Najczęściej miedzian aplikuje się na drzewa i krzewy owocowe.
Na jakie drzewa i krzewy stosuje się Miedzian?
1. Brzoskwinia i morela - pozwala na zwalczenie kędzierzawości liści. Oprysk musimy przeprowadzić wczesną wiosną, w okresie nabrzmiewania pąków liściowych. Drugi oprysk warto wykonać jesienią, po opadnięciu roślin.
2. Winorośl - miedzianem opryskuje się winorośl przed i po kwitnięciu, aby przeciwdziałać rozwojowi mączniaka rzekomemu.
3. Czereśnie oraz wiśnie - w okresie kwitnienia kwiatów opryskuje się drzewa w ochronie przed rakiem bakteryjnym.
4. Porzeczki i agrest - po ukończonych zbiorach, miedzian aplikuje się przeciwko często
występującym chorobom jak opadzina liści czy rdza.
5. Jabłonie i grusze - w okresie pękania pąków stosuje się miedzian przeciw zarazie ogniowej oraz w czasie ukazywania się pierwszych liści, aby chronić rośliny przed parchem.
Pamiętajmy, że oprysk powinien być przeprowadzony w temperaturze minimum 6 stopni, tylko wtedy da on zamierzone rezultaty. Procedurę powinno się zaplanować na dzień bezwietrzny i bezchmurny, gdyż rośliny nie mogą być opryskiwane w pełnym słońcu, w trakcie opadów, oraz przy temperaturze wynoszącej mniej niż 0 stopni. Przed sięgnięciem po miedzian, zawsze powinniśmy najpierw zapoznać się z zaleceniami producenta.
Jakie są zalety Miedzianu?
- wszechstronne zastosowanie- ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, przez co działa na wiele chorób roślin
- niskie ryzyko zagrożenia dla pszczół
- możliwość aplikowania na rośliny zarażone już patogenem, ale także profilaktycznie
- niska toksyczność
- niskie ryzyko powstania odporności chorób na środek
- długotrwałe działanie profilaktyczne