Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na osiedlu Kolonia Zgorzelec. Inwestycja, której liderem jest ZBM - TBS SP. z o. o obejmuje nie tylko remonty części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych, ale także zagospodarowanie przynależnych do nich terenów. Zgodnie z harmonogramem ekipy budowlane rozpoczną prace już 10 maja.

Charakterystyczny familok na osiedlu Kolonia Zgorzelec

Zatopione wśród zieleni osiedle, położone z dala od miejskiego gwaru jest jednym z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno - architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Zaglądają tu często miłośnicy postindustrialnych klimatów przemierzających region w poszukiwaniu dawnych śladów przemysłowych gigantów.

- Trzeba pamiętać, że Kolonia Zgorzelec to nie skansen, tylko miejsce, w którym toczy się normalne życie. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony zachować unikatowych charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia jego mieszkańców - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Od 67 lat mieszkańcem osiedla patronackiego jest pan Czesław Kaleta, który pamięta czasy, kiedy wszystkie budynki były zamieszkałe. - Zawsze dobrze się tu mieszkało, bo jest cicho i spokojnie. Cieszę się, że budynki zostaną odnowione i będą mogli się tu wprowadzić nowi lokatorzy - mówi Czesław Kaleta.

Wykonawcą II etapu prac jest konsorcjum firm POLTERM Sp. z o.o. i Partner: POLTERM Sp. z o.o Sp. K. - Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, a także protokół przekazania budowy. Teraz piłeczka leży po stronie wykonawcy, którego zadaniem jest przygotować i zabezpieczyć teren budowy - mówi Jacek Panas.

Części wspólne do remontu

W realizowanym w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji bierze udział sześć wspólnot mieszkaniowych, projekt obejmuje budynki nr: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Mieszkańcy doczekają się m.in. tak niezbędnych w części budynków remontów dachów czy klatek schodowych.

- Dotarliśmy do momentu, w którym rusza autentyczna odbudowa tego wyjątkowego osiedla. Koszt tej inwestycji to 5,6 mln zł z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Obszaru Strategicznej Interwencji - mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM - TBS Sp. z o. o.

Zakres remontu obejmuje także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, renowacje elewacji oraz remont i wymianę instalacji elektrycznej. W dalszej części projektu zagospodarowane zostaną podwórka. Powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury. Roboty budowlane mają się zakończyć w grudniu 2022 roku.

I etap - 14 budynków za ponad 9 mln zł

Przypomnijmy, że w ramach I etapu projektu realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu rozpoczął się remont 5 familoków. W nieużytkowanych przez wiele lat pustostanach powstaną lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw.