Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Istnieją różne typy basenów ogrodowych. Do najpopularniejszych należą rozkładane baseny stelażowe, dmuchane i rozporowe. Jeśli tego lata marzy Ci się wodna rozrywka, podpowiemy Ci, jaki basen do ogrodu wybrać, na czym go postawić i jak o niego dbać.

Stały czy rozkładany – jaki basen do ogrodu wybrać? 

Stały basen w ogrodzie to duża inwestycja. Zakup i obudowanie drewnem niecki kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli myślisz o budowie stałego basenu ziemnego średniej wielkości, musisz liczyć się z inwestycją rzędu nawet 40 000 zł, i to bez specjalnych udogodnień. Do tego dochodzi koszt utrzymania zbiornika (ok. 1500-2000 zł na sezon). Na szczęście istnieje ekonomiczna alternatywa dla basenów stałych – modele rozkładane. Są one znacznie tańsze i nie wymagają czasochłonnych prac budowlanych. Odpowiednio dobrane, zapewniają komfort i swobodę kąpieli jak w tradycyjnym, ziemnym basenie.

Basen ogrodowy stelażowy 305 x 76 BESTWAY

Basen ogrodowy stelażowy 305 x 76 BESTWAY

Ogrodowe baseny stelażowe

W basenach stelażowych ścianki utrzymywane są w pionie przez specjalną, metalową ramę i stelaż. Dzięki takiej konstrukcji, baseny te mogą być imponująco długie (nawet do 10-12 m) i wysokie. Nie wymagają 100% napełnienia wodą. Rozkłada się je nieco dłużej niż pozostałe typy zbiorników. Do wyboru pozostają modele owalne, prostokątne i eliptyczne. Jeśli zastanawiasz się, jaki basen do ogrodu będzie najlepszy dla dorosłych i nastolatków oraz oczekujesz rozwiązania na wiele sezonów, model stelażowy Cię nie zawiedzie. Baseny na stelażu prostokątne o długości 3 m kupisz już za niespełna 1000 zł np. w sklepie z basenami stelażowymi - Dollo.pl. Za naprawdę dużą i głęboką konstrukcję zapłacisz kilka tysięcy złotych.

Basen ogrodowy stelażowy prostokątny 732 x 366 x 132 BESTWAY

Basen ogrodowy stelażowy prostokątny 732 x 366 x 132 BESTWAY

Pozostałe typy basenów ogrodowych

W segmencie rozkładanych basenów ogrodowych znajdziesz także modele rozporowe - z dmuchanym kołnierzem i płaskimi ściankami, które rozpierają zbiornik pod wpływem wody. Szybko się je rozkłada. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach (do średnich). To ekonomiczne rozwiązanie, optymalne dla starszych dzieci. Z kolei najmłodszych użytkowników w pełni usatysfakcjonować powinien płytki basen dmuchany. To najtańsze rozwiązanie. Minusem jest konieczność częstego wymieniania wody.

Co podłożyć pod basen?

Zanim kupisz basen, zastanów się, gdzie i na czym go postawić. Miejsce na basen powinno być dobrze nasłonecznione. Podłoże musi być czyste i równe. Zbiornik może stanąć na trawniku, cienkiej warstwie piasku, kostce brukowej, wylewce betonowej, drewnianym podeście lub na płytach tarasowych. Pod basen ogrodowy należy podłożyć specjalną matę – zwykle znajdziesz ją w zestawie. 

Drabinka do basenu i inne, niezbędne akcesoria

Warto kupić basen ogrodowy od razu w komplecie z akcesoriami. Pompa filtrująca i drabinka do basenu stelażowego to podstawa! Oprócz tego przydadzą się m.in. mata pod basen, chemia basenowa z dozownikiem, pokrywa ochronna, termometr, komplet łatek naprawczych czy siatka do wyławiania nieczystości. 

Basen ogrodowy stelażowy 457 x 122 BESTWAY - zestaw 17w1

Basen ogrodowy stelażowy 457 x 122 BESTWAY - zestaw 17w1

Jak dbać o basen ogrodowy?

Przede wszystkim zainwestuj w pokrywę, którą zakłada się na basen, gdy nikt z niego nie korzysta (o ile nie było jej w zestawie z kupowanym basenem). Każdorazowo przed kąpielą i po niej zbieraj zanieczyszczenia (liście, owady itd.) albo zastosuj skimer (pojemnik z sitkiem) podłączany do filtra. Do oczyszczania wody służą także koagulanty, które zlepiają mikrozanieczyszczenia w większe grudki. Te z kolei z łatwością wyłapuje filtr. Z glonami poradzi sobie odkurzacz basenowy oraz chemia basenowa. Pamiętaj, by woda zawsze miała obojętny odczyn pH (7-7,4). W osiągnięciu i utrzymaniu optymalnego pH pomogą Ci specjalne preparaty. Nigdy nie używaj domowych detergentów.