Najstarsza na świecie czynna kolej wąskotorowa, której początki sięgają 1853 roku, wraca 2 maja na tory. Dla wielu mieszkańców Bytomia, ale również regionu to jedna z największych atrakcji, która cieszy się popularnością od wielu lat. Jeśli chcesz przejechać się koleją wąskotorową i poczuć jej klimat, a także zwiedzić stację Bytom Karb oraz zobaczyć z bliska parowóz, zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 2 maja.

Majówka z koleją wąskotorową - fot. Krzysztof Turko

Gdzie kupić bilety?

Kolej wąskotorowa będzie kursować w każdą niedzielę maja: 2, 9, 16, 23 i 30 maja, a bilety można kupić między innymi:

  • w serwisie goout.pl (opcja dostępna od godzin popołudniowych 28 kwietnia);
  • na naszej stacji Bytom Karb Wąsk. przy ulicy Reja po uprzednim umówieniu się pod numerem tel. 666 904 142;
  • na peronie przystanku Bytom Wąsk. przed odjazdem (w przypadku wolnych miejsc)

Archiwum SGKW - Krzysztof Turko

Ceny biletów:

  • Normalny: 20 zł;
  • Ulgowy: 15 zł;
  • Bezpłatnie: dzieci do lat 4;

Uwaga! Cena biletu zawiera w sobie przejazd z Bytomia do Tarnowskich Gór i z powrotem.

Miasto członkiem SGKW

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko w Bytomiu, ale również na Śląsku. To również postindustrialne dziedzictwo związane z rozwojem kolei wąskotorowych w naszym mieście. Aby je chronić z inicjatywy prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza nasze miasto przystąpiło 26 kwietnia do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej.

Miasto chce wspierać i wykorzystać potencjał GKW

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w 2003 roku, a jego głównym celem jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, obiektów i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dóbr kultury i tradycji jakie stanowią zabytki kolejnictwa i techniki. Przystępując do Stowarzyszenia, nasze miasto chce nie tylko zaangażować się w promocję tej atrakcji turystycznej, ale też wykorzystać potencjał, jakim jest wpisanie kopalni srebra w Tarnowskich Górach i rezerwatu „Segiet” na światową listę dziedzictwa UNESCO. Kolej wąskotorowa przebiega w pobliżu terenów wpisanych do UNESCO, a lokalizacja stacji kolejowych umożliwia miłośnikom przyrody oraz odkrywania podziemnych przygód szybki dojazd malowniczymi zakątkami naszego miasta.