Wywieszenie flagi w oknach z okazji świąt państwowych to wyraz patriotyzmu. Coraz częściej, poza instytucjami państwowymi, flagi w oknach wywieszają też mieszkańcy miasta. Zbliża się ku temu kolejna okazja - 100. rocznica III Powstania Śląskiego oraz 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wywieś flagę z okazji ważnych rocznic historycznych

Do akcji mającej zachęcić mieszkańców do wywieszenia flagi z okazji ważnych rocznic historycznych zachęcają również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, którzy już po raz drugi realizują majowy projekt „Wywieś flagę, to nic nie kosztuje”. Dzięki krótkim, kilkudziesięciosekundowym filmom, pokazują swoje zaangażowanie w obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nie muszą być one zawsze poważne i uroczyste. Mogą być radosne, rodzinne i naprawdę wiosenne.

Przypomnijmy, że pierwszy raz barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe 7 lutego 1831 roku. Wtedy Sejm Królestwa Polskiego przyjął je jako kolory państwa polskiego. Wygląd polskiej flagi zatwierdził po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.

Warto dodać, że z okazji obchodzonego 100-lecia niepodległości oraz Powstań Śląskich trzy bytomskie szkoły: Szkoła Muzyczna, Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoła Podstawowa nr 4 przygotowały z tej okazji film mający na celu promocję historycznych wydarzeń, które wpłynęły na losy naszego kraju. Film powstał we wnętrzach Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pod egidą senator Haliny Biedy.