Tani dom w budowie - jaki projekt wybrać?

Własne cztery kąty to marzenie wielu naszych rodaków. Niektórzy rezygnują z zakupu mieszkania i decydują się na budowę domu. Wbrew pozorom budowa własnej nieruchomości wcale nie musi (i często nie jest) być droższa niż zakup gotowego już mieszkania czy apartamentu. Co więcej, koszty można obniżyć, wybierając oszczędne rozwiązania. W te wpisuje się wybranie projektu domu, który będzie tani w realizacji. Czym się on wyróżnia? Na jakie projekty zwrócić uwagę, jeśli szuka się domu taniego w budowie?

Projekt domu – po co jest potrzebny?

Każdy, kto decyduje się na budowę własnego domu, na pierwszym etapie tego procesu musi wybrać projekt nieruchomości. W jego skład wchodzi komplet dokumentacji projektowej, która jest przygotowana w oparciu o obowiązujące prawo budowlane. W praktyce oznacza to, że od biura architektonicznego otrzymuje się:

  • projekt architektoniczny; 
  • projekt konstrukcyjny:
  • projekt wewnętrznych instalacji wodno- kanalizacyjnych, C.O i gazowej
  • projekt instalacji elektrycznej i odgromowej.

Według przygotowanych wytycznych budowana jest nieruchomość. Warto też zaznaczyć, że wybrany projekt wpływa zarówno na wygląd, jak i późniejszą funkcjonalność oraz koszty budowy nieruchomości. Chcąc więc ograniczyć koszty budowy, warto od razu zainteresować się właściwymi projektami.

Co wpływa na koszty budowy domu?

To, ile będzie kosztować budowa domu, uzależnione jest od wielu czynników. Za te najważniejsze uznaje siej jednak:

  • wielkość domu,
  • podpiwniczenie,
  • kształt bryły,
  • konstrukcję dachu,
  • rodzaj ogrzewania.

Na te elementy trzeba zwrócić uwagę, wybierając projekt nieruchomości. Warto też pamiętać, że są one również kluczowe, jeśli dom kupuje się od dewelopera w stanie do wykończenia. Duże, o skomplikowanej bryle, podpiwniczone i wielopiętrowe domy na sprzedaż w dzielnicy Brochów będą o wiele droższe niż te parterowe lub z poddaszem użytkowym, wybudowane na planie prostokąta.

Jak wybrać projekt taniego w budowie domu?

Tanie w budowie będą przede wszystkim małe domy. Obniżając koszty, odchodzi się od domów o metrażu 200 czy 300 metrów kwadratowych. Na topie są nieruchomości liczące do 100 mkw. Koszt ich budowy jest znacznie niższy niż tych dużych, piętrowych. Współczesne założenia wskazują, że dom o powierzchni 100 mkw. jest wystarczający dla czteroosobowej rodziny. Bez problemu pomieści salon, kuchnię, jadalnię, część gospodarczą, łazienkę i część nocną składającą się z trzech sypialni, łazienki i garderoby. Chcąc obniżyć koszty, warto zrezygnować z garażu i podpiwniczenia – te elementy projektu zwiększają cenę budowy domu o ok. 30%. Ograniczeniem kosztów będzie również rezygnacja z dużej ilości łazienek w domu. Wynika to z tego, że wykonywanie podpięć instalacji wodno-kanalizacyjnej nie należy do najtańszych. Lepiej więc przewidzieć 1-2 dwie większe łazienki, niż kilka mniejszych przynależących do sypialni.

Tani w budowie dom to również ten o prostej bryle. Co ważne, ułatwia ona również późniejszą aranżację wnętrz i podwyższa funkcjonalność pomieszczeń. Najtańsze w realizacji będą domy na planie prostokąta lub kwadratu. Minimalizm należy również zachować w przypadku konstrukcji dachu. Chcąc ograniczyć koszty najlepiej wybrać dach dwuspadowy i zrezygnować z wielokrotnych łamań i elementów ozdobnych. Zwiększają one zapotrzebowanie na materiały budowlane, a także znacząco podwyższają koszty robocizny. Projekt taniego domu powinien również zawierać okna o typowych wymiarach i kształtach.

To, jaki projekt domu wybierzemy, ma znaczący wpływ na koszty budowy. Choć nieruchomości o nietypowych kształtach i innowatorskich bryłach prezentują się niezwykle ciekawie, to znacząco podnoszą koszt inwestycji. Zwiększa je również duża powierzchnia czy zastosowanie elementów dekoracyjnych np. na dachu.