Czym jest fotowoltaika

Ceny za prąd stale rosną, przez co mocno obciążają nasz budżet. Przede wszystkim odczuwają to przedsiębiorcy, gdzie w ich firmach jest duże zapotrzebowanie na prąd. Tradycyjne technologie pozyskiwania energii są na wyczerpaniu. Paliwa kopalne mają swoje ograniczenia i takie zasoby mogą się skończyć. Są to także niezbyt ekologiczne rozwiązania, dlatego warto przerzucić się na inną metodę produkcji energii.

Fotowoltaika świetnie nadaje się dla gospodarstw domowych, rolnych, małych firm czy dużych przedsiębiorstw. Moduły PV można zamontować praktycznie w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do promieniowania słonecznego. Najlepszym miejscem dla paneli są dachy, ponieważ z reguły mają one odpowiedni kąt nachylenia. Najważniejsze jest to, żeby skierowane były one w stronę słoneczną.

Dzięki fotowoltaice mamy dostęp do darmowego prądu elektrycznego. W ten sposób możemy bez problemu ogrzać budynek, wodę czy zasilić inne instalacje w domu. Wykorzystując panele fotowoltaiczne zmniejszamy rachunki za energię elektryczną, a często nawet cieplną. Jest to więc świetny sposób na zbudowanie energooszczędnego domu.

Jak działa fotowoltaika?

Wiele osób zastanawia się, jak fotowoltaika w ogóle działa. Panele fotowoltaiczne wykorzystują efekt zjawiska fotoelektrycznego. Ogniwa PV są stworzone z krzemu i materiału półprzewodnikowego. Krzem pod wpływem światła wykazuje właściwości elektryczne. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwa, wolne elektrony krzemu wprawiają się w ruch. Powstaje więc przepływ prądu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne produkują jednak prąd stały, więc musi zostać on przekierowany do inwertera, gdzie konwertowany jest on na prąd zmienny. Cały system fotowoltaiki składa się z modułów fotowoltaicznych, inwertera solarnego, systemów zabezpieczających, okablowania oraz konstrukcji montażowej.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznej

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznej. Pierwsza to instalacja on-grid. Cechuje się ona tym, że nadwyżki prądu, które generujemy w okresie letnim przekierowywane są do sieci energetycznej. Dzięki temu możemy je pobierać w okresie zimowym, gdzie panele są mniej wydajne. Za każde 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh. Jeżeli nasza instalacja ma więcej mocy niż 10 kWp, odbierać będziemy 0,7 kWh.

Drugim rodzajem jest instalacja off-grid. Charakteryzuje się ona tym, że nie ma podłączenia do sieci energetycznej. Możemy więc być samowystarczalni. W takiej sytuacji trzeba zaopatrzyć się w akumulatory, aby gdzieś magazynować wyprodukowaną przez nas energię. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli nie mamy dostępu do publicznej sieci energetycznej. Niestety takie akumulatory potrafią znacznie podwyższyć koszt instalacji, co przekłada się na dłuższy zwrot z inwestycji.

Podsumowując

Decydując się na fotowoltaikę możemy zbudować własną, przydomową elektrownię słoneczną. Darmowa oraz czysta energia elektryczna jest obecnie bardzo pożądana. Dzięki fotowoltaice nie tylko oszczędzamy, ale także przyczyniamy się do poprawy stanu naszego środowiska. Jeśli poszukujesz specjalistów od fotowoltaika, zajrzyj na https://ekoi.pl/